Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Szkolenie dla liderów Mazowieckiej Akademii Seniora

wtorek, 30 września 2014 12:57 / Autor: Elżbieta Warchoł
Szkolenie dla liderów Mazowieckiej Akademii Seniora
Elżbieta Warchoł

Ruszyły szkolenia liderów Akademii Seniora

Zwiększenie bezpieczeństwa, promocja zdrowego stylu życia i ochrona konsumencka to przykładowe działania, które będą podejmowane w ramach programu. Projekt zakłada rekrutację liderów, którzy pomogą policjantom nawiązać współpracę z środowiskami seniorów. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Radomiu rozpoczęło się ich szkolenie. Podczas zajęć poruszone będą m.in. kwestie kradzieży „na wnuczka”, praw konsumentów czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Współdziałanie policji z seniorami jest niezbędne, aby zapobiegać przestępstwom, na które są narażone osoby starsze. Co istotne, Mazowiecka Akademia Seniora kwestie bezpieczeństwa ujmuje bardzo szeroko, włączając także sprawy pomocy społecznej czy bezpieczeństwa zdrowotnego - powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

Dla mazowieckiej policji bezpieczeństwo osób starszych już od kilku lat jest priorytetem. Mazowiecka Akademia Seniora będzie uzupełniać działania prowadzone od 2011 r. w ramach akcji "Bezpieczny Senior". Mamy nadzieję, że program umożliwi policji nawiązanie stałej współpracy z środowiskami seniorów – powiedziała podinsp. Agnieszka Guza, zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

„Mazowiecka Akademia Seniora” powstała w ramach utworzonej przez wojewodę mazowieckiego, jedynej w Polsce, grupy zadaniowej ds. seniorów działającej przy zespole Razem Bezpieczniej. Jego inicjatorem jest Komenda Stołeczna Policji, partnerami wojewódzkie inspekcje i straże. Projekt będzieteż realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu. Program zakłada nawiązanie współpracy z środowiskami seniorów poprzezrekrutacjęliderów za pośrednictwem m.in. uniwersytetów III wieku i klubów seniora. Po przeszkoleniu liderzy będą mogli wspierać działania służb i inspekcji poprawiające bezpieczeństwo osób starszych, na przykład inicjując otwarte spotkania edukacyjne w lokalnym środowisku.

Szkolenie w Komendzie Wojewódzkiej Policji (dla 19 liderów) dotyczy m.in. zapobiegania kradzieży „na wnuczka”, praw konsumentów seniorów oraz form pomocy społecznej dla osób starszych. Zajęcia z seniorami poprowadzą policjanci, strażacy, inspektorzy inspekcji handlowej, farmaceutycznej i sanitarnej oraz przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Po zakończeniu szkolenia liderzy otrzymają certyfikat oraz zostaną zaopatrzeni w pakiet informacyjny, zawierający dane kontaktowe do osób – koordynatorów projektu z poszczególnych instytucji. Szkolenie obejmuje liderów z powiatów: radomskiego, białobrzeskiego, grójeckiego, kozienickiego, lipskiego, przysuskiego, szydłowieckiego, zwoleńskiego, żyrardowskiego.


W październiku KWP w Radomiu zaplanowała też dwa kolejne szkolenia dla liderów
z pozostałych powiatów z województwa mazowieckiego. Łącznie na terenie garnizonu mazowieckiego zgłosiło się 58 liderów. Pierwsze szkolenie dla 23 liderów (z obszaru garnizonu stołecznego) przeprowadzono w czerwcu br. podczas inauguracji programu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim. Chętni wciąż mogą zgłaszać się telefonicznie (48 345 30 50) lub mailem: prewencja_kwp@mazowiecka.policja.gov.pl

Grupa zadaniowa ds. seniorów skupia reprezentantów służby zdrowia, pomocy społecznej, wojewódzkich służb i inspekcji oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Ma na celu m.in. usprawnienie funkcjonowania opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, aktywizację oraz poprawę bezpieczeństwa osób starszych. Monitoruje wdrażanie rekomendacji z raportu wojewody„Opieka nad osobami starszymi na terenie województwa mazowieckiego w latach 2009 - 2011”.

Zespół prasowy wojewody mazowieckiego

Dodatkowych informacji o programie udziela:

Wydział Prewencji KWP zs. w Radomiu, tel. 48 345 30 53