Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Alkohol destrukcyjny dla rodziny

piątek, 18 października 2013 12:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Ponad połowa dorastającej młodzieży bagatelizuje ryzyko uzależnienia od niskoprocentowych alkoholi, takich jak piwo i wino - przekonywali uczestnicy konferencji, którą zorganizowała Caritas Pallotyńska Prowincji Chrystusa Króla w Radomiu.

Spotkanie poświęcone problematyce profilaktyki uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz zagrożeń współczesnej rodziny odbyło się pod hasłem: ''Zawalcz o lepsze jutro dla siebie i swojej rodziny''. Uczestnicy konferencji mogli się dowiedzieć, że 45% dorastającej młodzieży deklaruje spożywanie alkoholu w wieku 13-14 lat, 88% w wieku 15-16 oraz 96% w wieku 17-18 lat. Ewa Drelewska, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Radomiu mówiła, że dzieci nie widzą żadnego problemu w okazjonalnym braniu używek - bywa, że zaczynają się upijać czasami, a dorośli akceptują ten fakt, ciesząc się, że nie za często. - Zdarza się również, że niektórzy dorośli cieszą się wręcz, że dziecko ''tylko'' pije, a nie sięga jednocześnie po nielegalne środki - przekonywała Ewa Drelewska.

Z kolei ks. Artur Wierzbicki, kierownik Zespołu Caritas Pallotyńska Prowincji Chrystusa Króla mówił, że w Polsce jest wiele rodzin, w których rodzice są alkoholikami lub regularnie spożywają alkohol, co powoduje u dzieci zaburzenia emocjonalne i podsuwa destrukcyjne wzorce życia. Mówił, że konflikty w rodzinie i brak więzi emocjonalnej z rodzicami, picie alkoholu przez rodziców jako czynność rutynowa powoduje, że dziecko przyjmuje takie zachowanie jako normalne.

Natomiast Mirosława Grzeszczyk, terapeutka uzależnień mówiła, że ilość rodzin, gdzie nadużywany jest alkohol wciąż rośnie. - Problem jest tego typu, że dzieci sięgają po alkohol. Wiek inicjacji alkoholowej bardzo się obniżył. To widać wśród pacjentów, którzy korzystają z naszej placówki - powiedziała terapeutka uzależnień.

W czasie konferencji wystąpili również: dr Andrzej Gołębiowski ''Rozwój ku wartościom profilaktyką dorastania'' i Izabela Kolanowska, kierownik świetlicy caritas Pallotyńskiej w Radomiu, która przedstawiła rezultaty programu ''Zawalcz o lepsze jutro dla siebie i swojej rodziny''.