Wydarzenia
Będzie świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP
Senat jednogłośnie przyjął z poprawkami projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP.
Zgodnie z poprawką Senatu, należałoby się ono po 20 latach brania czynnego udziału w akcjach ratowniczych zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn. Senator Stanisław Karczewski:
Świadczenie będzie wypłacane w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65. roku życia (mężczyźni) i 60. roku życia (kobiety). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagana ciągłość wysługi lat w OSP. Świadczenie przysługiwać będzie także ratownikom górskim z TOPR i GOPR. Wprowadzona ustawą legitymacja strażaka ochotnika będzie umożliwiała korzystanie ze zniżek. Ustawa przewiduje także odszkodowania dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin w wypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Nadbrygadier Jarosław Nowosielski, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej:
Za przyjęciem ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek opowiedziało się 99 senatorów. Nikt nie był przeciwny, ani nie wstrzymał się od głosu.