Wydarzenia
Zmiany dla cudzoziemców w urzędzie pracy
Od soboty, 29 stycznia, weszły w życie zmiany w zatrudnianiu obcokrajowców. - Zmiany te wpłyną pozytywnie na rynek pracy - mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Sebastian Murawski.
Główna zmiana to wydłużenia okresu pracy cudzoziemców na podstawień oświadczeń o powierzeniu pracy z 180 dni do 2 lat (24 miesiące). Chodzi o obywateli sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
Pozostałe zmiany dotyczą m.in: likwidacji 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego, co umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerwy na podstawie kolejnych oświadczeń, uzależnieniu wpisu oświadczenia do ewidencji od zapewnienia przez pracodawcę porównywalnego wynagrodzenia, data rozpoczęcia pracy wskazana w oświadczeniu nastąpi nie później niż za 6 miesięcy od daty złożenia oświadczenia.
- Wydłużenie okresu oznacza większą stabilność i pewność zatrudnienia, a co za tym idzie silniejsze przywiązanie do polskiego rynku pracy. Zapewni to także legalne wpływy ze składek i podatków. Z całą pewnością możemy się też liczyć z większą aktywnością pracodawców, którzy chętniej i liczniej będą składali wnioski do urzędów pracy, zamiast do urzędów wojewódzkich, gdzie na dłuższe zezwolenia na pracę (1-3 lata) oczekiwało się po kilka miesięcy.Nie przewidujemy natomiast efektu „wypychania” polskich pracowników z rynku z powodu zatrudniania cudzoziemców, bowiem będą oni wypełniali lukę deficytowych zawodów: pracowników produkcyjnych czy budowlanych. Jeśli chodzi o zakres działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, to do tej pory nie zauważyliśmy problemów z integracją cudzoziemców na naszym terenie i nie prognozujemy takich zjawisk - podkreśla dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Sebastian Murawski.
W 2021 r. do Powiatowego Urząd Pracy w Radomiu wpłynęło 1268 wniosków dotyczących pracy sezonowej cudzoziemców. Urząd przyjał w tym czasie 17 084 oświadczeń o powierzeniu pracy obcokrajowcom ( dotyczy zatrudnienia na okres 6 miesięcy ).