RADOM
Seniorzy mają pełnomocnika
Wsparcie seniorów w zakresie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do służby zdrowia, większe możliwości w uczestniczeniu w życiu społecznym i kulturalnym dla osób starszych to podstawowe zadania nowego pełnomocnika zarządu województwa mazowieckiego – zarząd zdecydował o powołaniu pełnomocnika do spraw polityki senioralnej.
– Chcemy pomagać osobom starszym, przede wszystkim w sprawach związanych ze zdrowiem czy rehabilitacją. Chcemy pokazywać i uczyć, w jaki sposób dostęp do służby zdrowia i świadczeń medycznych, może być dla nich łatwiejszy i przyjaźniejszy. Oprócz tego za cel stawiamy sobie ułatwiać i dawać szanse naszym seniorom do pełniejszego uczestnictwa w życiu kulturalnym np. poprzez większą ofertę wydarzeń kulturalnych – podkreśla Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.
Do zadań nowego pełnomocnika zarządu będzie należało m.in. prowadzenie spraw z zakresu rozpoznawania potrzeb osób starszych oraz inicjowania działań służących zaspakajaniu tych potrzeb, a także doradztwo i upowszechnianie informacji o sposobach i trybie załatwienia spraw osób starszych. Ponadto pełnomocnik będzie odpowiedzialny za wdrażanie polityki senioralnej województwa mazowieckiego, a także będzie głosem doradczym przy opracowaniu dokumentów adresowanych do osób starszych oraz będzie brał udziału w ich wdrażaniu i monitorowaniu ich realizacji.
Pełnomocnik będzie podejmował współpracę z administracją rządową oraz z samorządami gminnymi i powiatowymi w województwie mazowieckim przy realizacji zadań dotyczących polityki senioralnej, a także z instytucjami i organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz osób starszych.
Do jego zadań będzie również należało promowanie, upowszechnianie i propagowania problematyki seniorów, a także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych wspierających budowanie pozytywnego wizerunku seniorów.
Pełnomocnikiem została wybrana Barbara Kucharska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. – Jako pełnomocnik zarządu ds. polityki senioralnej będę przede wszystkim starała się wywiązać się z zapisów przyjętej strategii polityki społecznej i opisać ją w taki sposób, aby można było działania z jej zakresu finansować ze środków unijnych – mówi Barbara Kucharska, pełnomocnik zarządu województwa mazowieckiego ds. polityki senioralnej. Wczoraj radni sejmiku województwa mazowieckiego przyjęli Strategię Polityki Społecznej na lata 2014-2020, której elementem jest m.in. polityka senioralna. Dokument określa główne działania samorządu województwa jakie będą podejmowane w tym zakresie polityki społecznej oraz wyznacza najważniejsze jej cele na najbliższe lata.