Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Justyn, męczennik
Dziś jest: Sobota, 01 czerwca 2024

RADOM

Elektrownia- wielkie otwarcie

czwartek, 06 listopada 2014 18:31 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Centrum Elektrownia w Radomiu wreszcie na swoim.

W czwartek, 6 listopada odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcia Mazowieckiego Centum Sztuki Współczesnej Elektrownia przy ul. Kopernika 1 w Radomiu. 10 lat po powołaniu placówki do istnienia i po trwającej 3 i pół roku przebudowie i rozbudowie Centrum zaprosiło oficjalnie zwiedzających do swoich pomieszczeń. Zebranych gości, przedstawicieli wielu instytucji, placówek powitał dyrektor Centrum Elektrownia Włodzimierz Pujanek, następnie o zgromadzonej kolekcji dzieł sztuki współczesnej, w tym przede wszystkim pierwszej wystawie pt: Specimen. Próba kolekcji, którą można oglądać w placówce mówił dyrektor ds. artystycznych Zbigniew Belowski. W Elektrowni znajdzie się ponad 5 tysięcy dzieł sztuki współczesnej. Prawie 4 i pół tysiąca prac to dzieła, które przekaże Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, ponad 500 dzieł to kolekcja zebrana już przez samą Elektrownię. Głos zabrał też przybyły na uroczystość otwarcia Mazowieckiego Centum Sztuki Współczesnej Elektrownia Marszałek Mazowsza Adam Struzik. Dziękując wszystkim, którzy przyczyniki się do powstania Centrum na ręce dyrektorów placówki przekazał Medal Pro Masovia. Odrębne podziękowania za pracę włożoną w powstanie Centrum otrzymali między innymi autor projektu czy wykonawca. Podniosłym momentem uroczystości otwarcia Elektrowni było wręczenie statuetek- Za wiatr w żagle Elektrowni, które otrzymali inicjator powstania Centrum Andrzej Wajda oraz dr Bożena Kowalska. Na zakończenie części oficjalnej wszyscy uczestnicy wyszli przed budynek Elektrowni, by uczestniczyć w inauguracji Cumulusa, to dzieło niemieckiego artysty Thorstena Goldberga, biały neon- instalacja w kształcie chmury, Cumulus Radomski, który jest zamontowany na dachu nowej części placówki. Uroczystość otwarcia Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia uświetnił koncert Ryszarda Ługowskiego na gongach tybetańskich. 

W rozmowie z Radiem Plus Marszałek Mazowsza Adam Struzik powiedział między innymi: Przede wszystkim jestem szczęśliwy i zachwycony tym końcem dzieła. Zresztą myślę, ze to nie jest koniec dlatego, że podstawowym przesłaniem, które chcielibyśmy uzyskać od tej instytucji kultury, która ma już 10 lat, ale która w tym sensie jest nową- jest to aby to miejsce żyło, aby promieniowało i tymi zbiorami, które są już- ponad 5 tys. różnego rodzaju dziel sztuki od czasów powojennych do dnia dzisiejszego. Ale również, żeby było to miejsce kreacji i nowej przyszłości, aby to było miejsce dla młodych artystów. Artystów i polskich i zagranicznych, malarzy, rzeźbiarzy. Bardzo się cieszę, to jest moje osobiste poczucie satysfakcji, bo dziś pamietam jak trudna była decyzja, żeby w to wchodzić. Dzisiaj oczywiście możemy się cieszyć, ale ile było po drodze schodów i cierni to tylko ja wiem- mówił Marszałek Mazowsza Adam Struzik. Największy wysiłek inwestycyjny przypadł na czas kiedy załamały się nasze dochody, a olbrzymie janosikowe doprowadzało województwo na skraj niewypłacalności. I wtedy oczywiście były pytania- czy kontynuować, czy nie zawiesić inwestycji. Wtedy często zależało to od mojej decyzji, i byłem przekonany, że mimo trudności powinniśmy być konsekwentni. Powinniśmy dalej to robić. Dzisiaj jestem po prostu szczęśliwy. Oddaliśmy coś co jak myślę podnosi prestiż Radomia, Mazowsza, co nas ustawia w kategorii europejskiej, a nawet światowej- powiedział Marszałek Mazowsza Adam Struzik.   

W budynku przy ulicy Kopernika 1 po dawnej miejskiej elektrowni mieści się obecnie po remoncie 8 sal wystawowych, kino na 120 miejsc- ma ruszyć prawdopodobnie w styczniu, kawiarnia, księgarnia, biblioteka i medioteka oraz sala edukacyjna na zajęcia z młodzieżą i ok. 800 metrów kw. magazynów. Inwestycja kosztowała 26 milionów złotych, ponad 17 milionów sama przebudowa.