Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

W Radomiu brakuje wszystkich grup krwi

środa, 23 lutego 2022 15:06 / Autor: Monika Nowakowska
W Radomiu brakuje wszystkich grup krwi
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Kurczą się zapasy krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Braki zaczynają też odczuwać lokalne szpitale. Sytuację mogą poprawić honorowi dawcy, których w ostatnich dniach – m.in. ze względu na pandemię - zgłaszało się niewielu.

Brakuje krwi niemal wszystkich grup. Jak mówi kierowniczka działu dawców pobierania w RCKiK w Radomiu Aneta Słyk-Małysa w tej chwili stacja ma wystarczające zapasy jedynie krwi z grupy AB Rh(+). Nie można jej jednak przetoczyć pacjentowi z inną grupą krwi. Alarmująco niskie są natomiast zapasy krwi z grup minusowych. - Przy tak minimalnych stanach, jakimi obecnie dysponujemy, mogą pojawić się problemy – mówi:

Jednostki krwi, którymi obecnie dysponuje radomska stacja są zarezerwowane dla lokalnych szpitali na wypadek nagłych sytuacji, np. dla pacjentów z silnym krwotokiem lub dla osób poszkodowanych w wypadku komunikacyjnym. Czasami z prośbą o krew danej grupy do Radomia zwracają się także stacje z ościennych miast, np. z Warszawy.Przy niewielkich zapasach krwi szpitale mogą mieć problem, np. w sytuacji planowych zabiegów operacyjnych.

Problem braku krwi dotyczy całej Polski. Regionalne centra krwiodawstwa alarmują, że coraz mniej jest krwiodawców, którzy systematycznie oddawaliby krew. Deficyty krwi różnych grup sygnalizuje również Pracownia Serologii Transfuzjologicznej i Banku Krwi, która funkcjonuje w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej szpitala na Józefowie. - Jak informują diagności laboratoryjni, zauważalne są braki krwi, a w szczególności grup ujemnych (Rh -). Zaczyna brakować również jednostek najbardziej popularnej grupy krwi A Rh + - mówi rzeczniczka lecznicy Karolina Gajewska.

Zaznacza jednak, że w szpitalu na Józefowie nie doszło do takiej sytuacji, by ze względu na brak krwi były przekładane zabiegi operacyjne.

W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana nie było w ostatnim czasie większych problemów wynikających z braku krwi. Nie były też odwoływane z tego powodu zabiegi.

- Braki wystarczających zapasów krwi wiążą się w dużej mierze z pandemią i związaną z nią izolacją. Przed oddaniem krwi krwiodawcy są badani. Muszą być w pełni zdrowi i nie mieć w ciągu ostatnich dwóch tygodni kontaktu z chorymi na COVID-19. Także odbywające się niedawno ferie na Mazowszu spowodowały, że mniej było zbiorek krwi wśród uczniów szkół ponadpodstawowych i innych instytucji - dodaje kierowniczka.

Krew, przypomnijmy, mogą oddawać osoby w wieku 18-65 lat, które czują się zdrowo i ważą co najmniej 50 kg.

Regionalne Centrum zaprasza do swojej siedziby przy ul. Limanowskiego 42 w Radomiu. Organizuje także akcje wyjazdowe: http://www.rckik.radom.pl/dla-dawcow/informacje/akcje-wyjazdowe/. Jest też otwarte na współpracę w formie organizacji akcji pobierania krwi wszędzie tam, gdzie będą czekali zainteresowani krwiodawcy - min.20 osób.