Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ŚRODEK TYGODNIA
Kamila Baranowska
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

Samorząd

Dzieci z Ukrainy w naszych szkołach. Radomskie placówki gotowe

środa, 02 marca 2022 14:29 / Autor: Magdalena Król
Dzieci z Ukrainy w naszych szkołach. Radomskie placówki gotowe
fot. Magdalena Król/Radio Plus Radom
Magdalena Król

Dzieci ukraińskich uchodźców wojennych będą mogły pójść do przedszkoli i szkół. Jak podkreśla Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia, radomskie placówki oświatowe są na to przygotowane.

Dzieci i młodzież z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego, czyli od siódmego do osiemnastego roku życia, są przyjmowane i obejmowane opieką i nauczaniem na takich warunkach jak obywatele polscy Radomskie szkoły i przedszkola są gotowe na ich przyjęcie - zapewnia wiceprezydent Radomia, Katarzyna Kalinowska.

Żeby zapisać dziecko do szkoły, trzeba złożyć wniosek do dyrektora placówki. Jeśli ze znalezieniem miejsca jest kłopot, pomocy powinien udzielić organ prowadzący szkoły, czyli zwykle samorząd lokalny.

- Jesteśmy na to przygotowani. Do końca tego roku szkolnego dzieci, które trafią do radomskich szkół i przedszkoli, będą mogły bezpłatnie korzystać z wyżywienia i opieki przedszkolnej - mówi Katarzyna Kalinowska.

W przyjmowaniu dzieci ukraińskich do szkół nie ma żadnych ograniczeń, przyjmowane są tak samo jak dzieci polskie. Idą do szkoły tam, gdzie jest rejon biorąc pod uwagę ich zakwaterowanie. Jeżeli w tej szkole nie ma miejsca, to gmina wskaże, w której placówce są. 

Dla dzieci nieznających języka polskiego powinny zostać zorganizowane oddziały przygotowawcze, gdzie równolegle z nauczaniem innych przedmiotów będzie prowadzona nauka języka polskiego

- Przepisy są bardzo jasne. Mamy pięć godzin przeznaczone na pomoc psychologiczno-pedagogiczną z czego dwie godziny muszą byc przeznaczone na naukę języka polskiego - wyjaśnia wiceprezydent.

Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia.

Ponadto, w szkołach prowadzone są zbiórki.

- To są rzeczy nowe, które będą dedykowane uchodźcom - dodaje Katarzyna Kalinowska.

Bardzo ważna jest też pomoc psychologiczno-pedagogiczna, która zostanie im udzielona.

- Poradnie gotowe są świadczyć swoje usługi na terenie swoich szkół - mówi.

Od dziś (2 marca) codzienne, przez 7 dni w tygodniu, w godz. 12.00 - 15.00 Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu będzie nieodpłatnie wydawał obiady uchodźcom w stołówce przy ul. Sienkiewicza 7.

- Posiłki będą przygotowywać uczniowie i nauczyciele - kończy wiceprezydent.

Przypominamy, że w Kamienicy Deskurów działa punkt pomocy, w którym uchodźcy mogą otrzymać niezbędne informacje dotyczące pomocy