RADOM
Radomskie obchody Święta Niepodległości
W Radomiu odbyły się obchody 96 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Główne uroczystosci rozpoczęła o godz. 12. 30 Msza święta w intencji Ojczyzny, której w radomskiej katedrze przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. Ksiądz biskup przywołał w homilii Chrystusa, który jest dla nas nauczycielem zatroskania o ojczyznę ziemską. Bp Henryk Tomasik zachęcał do dziękczynienia za dar wielkich Polaków, którzy składali Panu Bogu dar życia, trud, ofiarę, aby ratować Polskę, aby odzyskała wolność. Składamy w szczególny sposób hołd tym, którzy troszczyli się o prawdziwy wymiar polskiej historii, polskiego losu, polskiej wolności- mówił biskup radomski. Dzisiaj także, a może w szczególny sposób wspominamy tych, którzy oddali swoje, często młode życie za wolność Ojczyzny. Dalej w homilii bp Henryk Tomasik mówił: Kolejny raz pragniemy dostrzec związek polskiej historii, polskiej kultury z tym co Boże, z tym co Chrystusowe. Polskę, polską historię, polską kulturę, naszą państwowość kształtował Chrystus. Kształtowała Ewangelia i Kościół w ciągu wieków- podkreślał ks. bp Henryk Tomasik. Wielcy ludzie Kościoła z modlitwy i wiary czerpali moc, by służyć Ojczyźnie. Przypomniał o tym podczas pobytu w Polsce św. Jan Paweł II. Bp Henryk Tomasik zacytował także wypowiedzi św. Jana Pawła II skierowane do parlamentarzystów podczas wizyty w polskim Sejmie oraz podczas spotkania z wiernymi w Krakowie. Cytował wtedy słowa ks. Piotra Skargi oraz św. królowej Jadwigi. Dzisiaj patrząc w przyszłość chcemy pogłębić naszą świadomość polskiej prawdy. Polska prawda to mocny związek naszej kultury, polskiej historii, polskiej państwowości z osobą Chrystusa, z Ewangelią, z chrześcijaństwem. Z myślą chrześcijańską, z której rodziły się także wielkie pomniki naszej kultury- mówił w katedrze Opieki N. M. Panny w Radomiu 11 listopada ks. bp Henryk Tomasik. Polska prawda to tradycja przeniknięta modlitwą, liturgią. To związek tego co wielkie w naszej historii z Chrystusem- bo do nieśmiertelności Bóg stworzył człowieka. Dzisiaj uświadamiamy sobie także ten drugi wymiar- polski czyn- mówił bp Henryk Tomasik. To wielkie zatroskanie o dobro wspólne. To troska, aby Polacy byli ludźmi sumienia, którzy kierują się prawdą o poznanym dobru moralnym. Polski czyn to troska, aby rodzina, szkoła, media, miejsca pracy były przeniknięte etyką katolicką. Ona nikomu nie zaszkodziła- powiedział biskup radomski. Po Mszy świetej poczty sztandarowe oraz uczestnicy Święta Niepodległości razem z wladzmi miasta, parlamentarzystami oraz samorządowcami i mieszkańcami Radomia przeszli w uroczystym szyku na Rynek Miasta Kazimierzowskiego. Przed Pomnikiem Legionisty odbyła się druga część oficjalnych obchodów Święta Narodowego 11 Listopada.
Po powitaniu gości zgodnie z ceremoniałem wojskowym odbył się przegląd wojsk. Dokonała go reprezentująca premier Ewę Kopacz, wiceminister obrony narodowej Beata Oczkowicz. Pani wiceminister wręczyła także Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, Medale Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, odznaczenia pamiątkowe za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W okolicznościowym przemówieniu skierowanym do zebranych wiceminister Beata Oczkowicz przywołała wielkie wydarzenia z dziejów historii, powiedziała też: Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym- jak mówił Józef Piłsudski. Dzisiejsze święto powinno obudzić w nas poczucie współodpowiedzialności za Polskę. Powinniśmy świetować jako jeden naród, Polacy zjednoczeni pod biało- czerwoną flagą. I pokazać światu, że łączy nas Polska, najwyższa nasza wartość. Ojczyzna. Dla mnie jest to- mówiła wiceminister Oczkowicz- powód do dumy, że jestem tutaj dzisiaj z Państwem. I, że Państwo chcą być ze mną. Z naszym wojskiem, z naszymi służbami, a także swoimi pociechami, które tutaj przyprowadziliście. Serdecznie za to dziękuję- powiedziała Beata Oczkowicz.
Potem głos zabrał prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. W swoim wystąpieniu przypomniał, że Radom cieszył się wolną Polską już 2 listopada 1918 roku. Wtedy powstała Republika Radomska, o czym często zapominamy, a warto przypominać ten fakt, zwłaszcza młodym ludziom- zachęcał prezydent Radomia. Zgodnie z ceremoniałem i tradycją odbył się Apel Pamięci, oddano też 3 salwy honorowe. Później poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionowego. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Sił Powietrznych w Radomiu oraz pokaz musztry konnej w wykonaniu Szwadronu Radomskiej- sekcji Kawalerii 11 Pułku Ułanów Legionowych. Już po zakończeniu uroczystości w Rynku odbył się w Resursie koncert pieśni patriotycznch w wykonaniu Zespołu ZAYAZD oraz koncert Marii Pomianowskiej z zespołem w sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej.