RADOM
Rozpoczyna się rekrutacja dzieci do przedszkoli
Ruszył nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasta Radomia. Rekrutacja, wzorem lat ubiegłych, będzie prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego przy zachowaniu jednolitych kryteriów naboru.
O przyjęciu dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego nie decyduje kolejność zgłoszeń. W rekrutacji biorą udział dzieci urodzone w latach 2016-2019 - przypomina wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Do przedszkoli oraz oddziałów wychowania przedszkolnego zlokalizowanych w szkołach podstawowych dzieci zapisywane są jeden raz na cały etap edukacji przedszkolnej w danej placówce. W latach kolejnych rodzice składają deklaracje dotyczące kontynuowania edukacji przedszkolnej.
Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2016 roku) zobowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w przedszkolu lub szkole podstawowej. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
Rodzice, zapisując dziecko do przedszkola lub oddziału wychowania przedszkolnego zlokalizowanego w szkole podstawowej po raz pierwszy, korzystają ze strony www.oswiatawradomiu.pl, wypełniając w formie elektronicznej wniosek zgłoszenia dziecka do przedszkola. Oferta zostanie udostępniona 15 marca 2022 r., od godz. 10.00. Do 25 marca, do godz.12.00 rodzice będą mogli dokonywać rejestracji wniosków i składać je w przedszkolu lub szkole pierwszego wyboru.
W tym roku, po raz pierwszy, rodzice będą mogli zapisywać dzieci do placówki przy ul. Kujawskiej - mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska:
O miejsce w przedszkolu mogą ubiegać się także rodzice dzieci uchodźców z Ukrainy:
Rodzice mogą się ubiegać o przyjęcie dziecka maksymalnie do trzech przedszkoli, których listę układają według preferencji. Przedszkole umieszczone na liście najwyżej jest przedszkolem pierwszego wyboru.
Informacja o poszczególnych przedszkolach, oddziałach przedszkolnych usytuowanych w innych budynkach, oddziałach przedszkolnych „pięciogodzinnych” zlokalizowanych w szkołach podstawowych oraz w zespołach szkolno-przedszkolnych znajduje się w ofercie każdej placówki.
Publikacja list dzieci zakwalifikowanych nastąpi 31 marca o godz.10.
Równolegle prowadzona jest rekrutacja do klas I szkół podstawowych - dodaje wiceprezydent:
W roku szkolnym 2022/2023 do klas I przyjmowane są dzieci 7 letnie (urodzone w roku 2015) objęte obowiązkiem szkolnym. Do szkoły podstawowej przyjmowani są kandydaci z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa). Kandydaci zamieszkali w obwodzie szkoły podstawowej, którzy ubiegają się o przyjęcie do klasy I wyłącznie w tej szkole przyjmowani są z urzędu na podstawie zgłoszenia. Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest szkołą obwodową biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym.
Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do maksymalnie 3 wybranych przez siebie szkół podstawowych, układając własną listę preferencji. Niezależnie od liczby wybranych szkół rodzice/opiekunowie prawni składają wniosek o przyjęcie dziecka wyłącznie w szkole pierwszego wyboru tj. umieszczonej na pierwszym miejscu na liście preferencji.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkoły muzycznej lub klasy sportowej dodatkowo dołączają kwestionariusz – do pobrania ze strony szkoły prowadzącej rekrutację. Do oddziałów sportowych przyjmowani są kandydaci posiadający stan zdrowia umożliwiający podjęcie nauki w oddziale sportowym potwierdzony orzeczeniem lekarskim wydanym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, które należy przedstawić w szkole przed przystąpienie kandydata do próby sprawności fizycznej.
Dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność nie biorą udziału w rekrutacji elektronicznej. Podstawa zapisania dziecka do oddziału integracyjnego lub oddziału specjalnego jest przekazanie do sekretariatu Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Radomiu ul. Żeromskiego 53 wniosku o skierowanie do kształcenia specjalnego do klasy pierwszej integracyjnej/specjalnej w szkole podstawowej prowadzącej tego typu oddziały oraz przedstawienie do wglądu orzeczenia o potrzebnie kształcenia specjalnego.