RADOM
Cukrzyca współczesną epidemią
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Z tej okazji Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zorganizował konferencję na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Cukrzyca jest chorobą uznaną przez ONZ za epidemię. Uważana jest też za jedno z najpoważniejszych zagrożeń XXI wieku. I właśnie walce z tą chorobą poświęcone były dzisiejsze wykłady na UKSW. Prelegenci przedstawili aktualną sytuację zdrowotną, społeczną i ekonomiczną w wymiarze walki z cukrzycą w Polsce. Mówili jak przeciwdziałać tej chorobie. Ważne miejsce zajęła też profilaktyka.
W Polsce na cukrzycę choruje 3 mln osób, a na świecie mowa jest o 380 mln. - Prognoza na rok 2025 przewiduje pół miliarda chorych na cukrzycę na całym świecie. Na Mazowszu szacujemy, że na cukrzycę choruje ok. 400 tys. osób. 29% z nich nawet o tym nie wie, dlatego tak ważne są akcje profilaktyczne - mówił kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dr hab. Paweł Piątkiewicz. Z odzewem na problemy chorych na cukrzycę wychodzi samorząd województwa mazowieckiego. Ma powstać specjalny program. - Jest to program, który będzie skierowany do młodych, ale również do osób starszych. Przede wszystkim chcemy uniknąć bardzo dużych kosztów finansowych i społecznych. W związku z tym razem ze szpitalem bródnowskim będziemy zapraszać do współpracy rodziców, kuratoria i Narodowy Fundusz Zdrowia po to, aby zbudować i oprzyrządować program, który będzie przede wszystkim profilaktycznie przeciwdziałał właśnie cukrzycy - zapowiedziała członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc. Program ma powstać w ciągu 2-3 miesięcy.
Współorganizatorami konferencji były: Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Endokrynologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Mazowiecki Szpital Bródnowski.