RADOM
O wyprawie na Antarktydę w radomskiej szkole
Po 42 latach polscy naukowcy wrócili na Antarktydę. Dotarli do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Dobrowolskiego. Wśród nich była również pochodząca z Radomia profesor dr hab. inż. Monika Kusiak. Niedawno spotkała się z młodzieżą radomskiego Liceum im. D. Czachowskiego i była również gościem programu #PopoludniePlus.
Czworo polskich naukowców po 42 latach nieobecności powróciło na Antarktydę. Badacze zatrzymali się i prowadzili badania w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Dobrowolskiego przy Instytucie Geofizyki PAN. Co zastali, gdy po wielu tygodniach podróży dotarli na miejsce? Jakie badania prowdzili...o tym m.in. Wojtek Sałek rozmawiał z gościem #PopoludniaPlus prof. Moniką Kusiak
Profesor Monika Kusiak – geolog, geochemik izotopowy, prowadzi badania stosując różnorodne techniki izotopowe na minerałach akcesorycznych, głównie z rejonów polarnych. Za zasługi dla nauki polskiej w roku 2016 otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi.
Wiele lat spędziła za granicą, prowadząc badania naukowe m.in. w Australii, Japonii, Kanadzie, Korei, Niemczech i Szwecji dotyczące początków Ziemi. Od roku 2011 uczestniczyła w ekspedycjach 5 ekspedycjach polarnych, do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego, Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie, na północny Labrador oraz zachodnią Grenlandię. Uczestniczka IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego znajdującej się w Antarktydzie Wschodniej.