RADOM
Jubileusz XX-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6
Msza Święta w Kościele Św. Piotra, symboliczne posadzenie Dębu Dwudziestolecia i występy artystyczne - tak wyglądał jubileusz XX-lecia istnienia Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. Orła Białego przy ulicy Rapackiego w Radomiu.
Szkoła ta jest jedną z największych placówek oświatowych w Radomiu. Obecnie uczy się tam ponad 1000 uczniów, a pracuje blisko 150 nauczycieli.
Ważnym wydarzeniem było uczczenie uroczystości symbolicznym posadzeniem drzewka dwudziestolecia, ofiarowanego wraz z dwudziestoma innymi przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu. Dąb dwudziestolecia posadzili Wioletta Mazurek, dyrektor szkoły, Wiesław Wlazło pierwszy dyrektor szkoły oraz przedstawiciel RDLP w Radomiu.
Z Wiolettą Mazurek dyrektorem szkoły, Katarzyną Kalinowską wiceprezydent Radomia oraz Kazimierzem Woźniakiem radnym miejskim, przyjacielem szkoły rozmawiała Magdalena Gliszczyńska:
To drugi dąb zasadzony przed szkołą. Pierwszy posadzony został z okazji nadania placówce imienia Orła Białego. Dalsza część uroczystości odbyła się w szkole. Uświetnił ją występ Radomskiej Orkiestry Wojskowej. Był program słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów i nauczycieli szkoły:
Podczas jubileuszu obecni byli absolwenci szkoły:
PSP nr 6 w Radomiu powstała w 2001 roku jako jeden z najnowocześniejszych obiektów na terenie naszego miasta. Pierwszym dyrektorem był Wiesław Wlazło, który swoją funkcję pełnił do 2011 roku. Kolejnym dyrektorem do roku 2016 była pani Edyta Karczemna, w 2019 roku doszło do połączenia się z gimnazjum nr 22, którego ówczesnym dyrektorem był pan Jan Sobolewski i następnie stanowisko dyrektora aż do chwili obecnej piastuje Wioletta Mazurek.
Szkoła rozwija się cały czas, powstają nowe pracownie multimedialne, stosowane są innowacyjne metody nauczania, jest bogata oferta zajęć pozalekcyjnych. Jest również jedną z największych szkół w mieście.
Od początku dominuje w rankingach egzaminów kończących szkołę. Uczniowie biorą udział w olimpiadach i konkursach kuratoryjnych, ogólnopolskich, wojewódzkich i międzyszkolnych, zajmując w nich wysokie miejsca.
Szkoła organizuje również własne konkursy i imprezy cykliczne takie jak:
-międzyszkolny konkursu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Radomia „Poezja niejedno ma imię”, przy współpracy z Teatrem Powszechnym im. J. Kochanowskiego w Radomiu oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu
- konkurs Retoryczny pod honorowym patronatem dyrektora RODONU
- międzyszkolny konkurs „Anioł” , który przed pandemią odbywał się pod honorowym patronatem Ordynariusza Diecezji Radomskiej ks. Biskupa Henryka Tomasika
- Radomskie Spotkania z Kolędami i Pastorałkami „w hołdzie Ks. Bp. Janowi Chrapkowi” pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i prezydenta Miasta Radomia.
- międzyszkolny konkurs integracyjny PREZENTACJE.
Na zakończenie uroczystości zaplanowano zwiedzanie szkoły oraz wpis do Księgi Pamiątkowej.