RADOM
Nowoczesne zarządzanie radomską oświatą
Papierowe dzienniki odejdą do lamusa. W ponad 100 placówkach oświatowych w Radomiu od września działa zintegrowany system zarządzania oświatą. Dziś w Zespole Szkół Elektronicznych zorganizowana została konferencja z udziałem dyrektorów szkół. Celem spotkania była wymiana doświadczeń, spostrzeżeń dotyczących innowacyjnej platformy na kolejnym etapie wdrożenia systemu. W spotkaniu uczestniczył Andrzej Kosztowniak prezydent Radomia, Rafał Czajkowski sekretarz miasta, Leszek Pożyczka dyrektor Wydziału Edukacji UM w Radomiu oraz Jacek Różycki prezes firmy Vulcan.
- Realizujemy bardzo duży i trudny organizacyjnie projekt, ale dzięki niemu dajemy rodzicom możliwość czuwania na bieżąco, z wykorzystaniem zdobyczy nowoczesnych technologii, nad całością procesu edukacyjnego ich dzieci, od szkoły podstawowej po średnią – mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak. – Z kolei, z punktu widzenia władz samorządowych, stworzyliśmy pierwszy element zarządzania miastem jako korporacją. Pozwoli nam to na tańsze, a na pewno lepsze zarządzanie tym bardzo istotnym obszarem, jaki stanowi oświata - mówi Prezydent Andrzej Kosztowniak.
W ramach wdrożonego systemu funkcjonuje m.in. dziennik elektroniczny, pozwalający na wgląd rodziców w postępy dziecka w nauce i kontrolę jego obecności w szkole. W sposób elektroniczny prowadzone są arkusze organizacyjne w szkołach i liczone są godziny pracy nauczycieli. Szkolne księgowe szkolą się, jak od stycznia 2015 roku prowadzić elektroniczną księgowość w placówkach, pozwalającą na wgląd w finanse oświaty i strukturę zatrudnienia z poziomu Wydziału Budżetu i Wydziału Edukacji. Od wiosny normą stanie się elektroniczny nabór do przedszkoli i szkół.
- Oprócz odpowiedniego oprogramowania, miasto wyposażyło placówki oświatowe w 200 komputerów stacjonarnych i 100 urządzeń wielofunkcyjnych – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, nadzorujący prace zespołu wdrażającego zintegrowany system zarządzania oświatą - Powodzenie całego naszego przedsięwzięcia zależy jednak od tego, jak ten system jest wypełniany treścią w szkołach, na ile potrafimy wykorzystać możliwości, jakie on stwarza – dodaje.
Oprogramowanie zapewniające obsługę zintegrowanego systemu zarządzania oświatą na terenie Gminy Miasta Radomia dostarczyło konsorcjum firm Vulcan (Wrocław) i Librus (Katowice), które wygrało ogłoszony przez gminę przetarg, oferując za swoje usługi za kwotę około 4,1 mln. Projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.