Policja
"Poddali się" profilaktycznym badaniom
Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu odbyła się druga z siedmiu edycji badań profilaktycznych w kierunku wykrycia zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu C w ramach „Programu polityki zdrowotnej badań przesiewowych w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.
Chęć wykonania badania zadeklarowało około 400 osób. Za zgodą insp. Waldemara Wołowca, komendanta wojewódzkiej policji, w siedzibie policji został utworzony punkt pobrań próbek krwi. Dzięki temu było możliwe przeprowadzenie badań wśród funkcjonariuszy i pracowników policji.
- To jest druga z siedmiu edycji badań profilaktycznych w kierunku wykrycia zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C. W tej edycji bierze udział 80 funkcjonariuszy i pracowników policji - mówi podkom. Tomasz Łabys z w Wydział Kadr i Szkolenia KWP.
Badanie podzielone jest na dwie części. W pierwszej części przeprowadzany jest krótki wykłady dotyczący informacji na temat wirusowego zapalenia wątroby typu c. W drugiej części zostaje pobrany materiał biologiczny do badań od osób, które zdeklarowały chęć wzięcia udziału w badaniu.
- Przyjechaliśmy do Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu po to, żeby realizować program polityki zdrowotnej, który ma za zadanie zapobieganie wirusowego zapalenia wątroby typu c - wyjaśnia dr n. med. Brygida Beck, kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.
Jak można się zarazić?
- Podczas zabiegów medycznych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek, jeśli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom, np.: zastrzyki, pobranie krwi, zabiegi stomatologiczne, operacje chirurgiczne; podczas wstrzykiwania substancji odurzających (narkotyków) lub innych substancji w celach niemedycznych bez zachowania zasad bezpieczeństwa iniekcji; w trakcie zabiegów kosmetycznych wykonywanych z użyciem niesterylnych ostrych narzędzi, zabiegów medycyny estetycznej jak nakłucia kosmetyczne, piercing, tatuaż itp - wymienia dr n. med. Brygida Beck.
Dzisiaj w badaniach wzieli udział funkcjonariusze i pracownicy Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu:
Warto przypomnieć, że WZW typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Hepatitis C Virus, w skrócie HCV. Wykryto go w 1989 roku. Na świecie wirusem HCV zakażonych jest, według różnych źródeł, od 80 do 160 milionów ludzi. W Polsce co roku rozpoznaje się kilka tysięcy zakażeń. Ponad 150 tysięcy osób w Polsce jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C, z czego 95 % nie jest tego świadoma.
Przypomnijmy, że program finansowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.