Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Więcej milionerów w Radomiu

środa, 06 lipca 2022 14:05 / Autor: Ewelina Walczak
Więcej milionerów w Radomiu
fot.pixabay
Ewelina Walczak

Mamy coraz więcej milionerów, więcej też trafi z odliczenia 1 procenta podatku do Organizacji Pożytku Publicznego. Łącznie 370 osób, które złożyły swoje PITy za rok 2021 w I i II Urzędzie Skarbowym wykazało dochód powyżej jednego miliona złotych.

Według GUS-u polskie społeczeństwo z roku na rok coraz bardziej się bogaci. Pomimo pandemii wojny, zastoju gospodarczego wzrosła liczba milionerów. W tym przypadku mowa o mieszkańcach Radomia i całego regionu, którzy w ciągu roku zarobili co najmniej milion złotych. Są też multimilionerzy. - Z roku na rok ich przybywa - mówi Ewa Szczepanik, starszy ekspert skarbowy I Urzędu Skarbowego w Radomiu:

Przekazując 1% podatku w zeznaniu podatkowym PIT, podatnik nie traci ani złotówki – rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby oddać. Z roku na rok coraz więcej osób przekonuje się do wspierania działalności organizacji społecznych przez 1%. Radomianie chętnie wspierają Organizacje Pożytku Publicznego. Największa darowizna, jaka została przekazana w deklaracji złożonej w I Urzędzie Skarbowym w ramach odliczenia 1 procenta podatku, wyniosła ponad 58 tysiąc złotych, zaś najmniejsza zadeklarowana kwota to 10 groszy. - Podobnie jak w poprzednich latach Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, radomskie Caritas i Hospicjum to organizacje, które otrzymają największe wsparcie - dodaje Ewa Szczepanik:

Z danych „skarbówek” wynika także, że radomianie chętnie rozliczają się przez internet. W Drugim Urzędzie Skarbowym za 2021 rok jest 184 milionerów. - Rekordzista wykazał za 2021 rok ponad 16 milionów złotych dochodu - mówi Aneta Kargulewicz z Drugiego Urzędu Skarbowego:

W II Urzędzie Skarbowym było 43 300 szt. zeznań podatkowych za 2021 rok w których zawarto wniosek na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Kwotę około 3,7 mln zł (to około 400 tys. więcej niż w roku ubiegłym). Klika groszy do kilkudziesięciu tysięcy złotych - największa deklarowana kwota to ponad 31 000 zł. Podobnie jak w I Urzędzie Skarbowym podtnicy II Urzędu Skarbowego liderem jest Fundacja Dzieciom „Zdążyć z Pomocą” 924 318.90zł czy Hospicjum Królowej Apostołów 261 330.29zł.

Liczba milionerów jest największa w miejscach, gdzie jest najlepiej rozwinięta gospodarka danego regionu. Największa ich liczba znajduję się na Mazowszu i na Śląsku. Te tereny zamieszkuje blisko połowa polskich milionerów. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to największa liczba milionerów jest w Warszawie.