RADOM
Szpital na Józefowie zwyciezcą Budżetu Obywatelskiego Mazowsza
Znamy już wyniki trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Ponad 60 tys. głosów oddanych przez mieszkańców województwa mazowieckiego zdecydowało o wyborze 67 projektów. W subregionie radomskim realizowanych będzie siedem z nich. Trzy w ramach puli ogólnowojewódzkiej oraz cztery projekty regionalne. Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznego BOM został Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu.
Na projekty z regionu radomskiego oddanych zostało ponad 6 tys. głosów. – Zgłoszone pomysły znalazły duże uznanie mieszkańców - podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski:
Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza jest Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Radomiu, który zrealizuje dwa projekty. W ramach puli ogólnowojewódzkiej zmodernizuje wewnętrzne drogi i chodniki, co znacznie ułatwi komunikację pacjentom i ich rodzinom, a także kadrze medycznej oraz zmodernizuje własne ujęcie wody pitnej.
Mieszkańcy Mazowsza zadecydowali, że w ramach puli regionalnej zrealizowane zostaną 4 projekty z regionu radomskiego. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczył ok. 2,6 mln zł. Wśród nich znalazło się m.in. Vlogatorium, czyli Mazowieckie Laboratorium Nowych Mediów - mówi pomysłodawca projektu Łukasz Molenda:
Vlogatorium, czyli Mazowieckie Laboratorium Nowych Mediów to ultranowoczesne studio do tworzenia materiałów audio i wideo wyposażone w fizyczną scenografię pozwalającą na przeprowadzanie wywiadów, dyskusji i debat, ale również miejsce, gdzie można pracować ze studiem wirtualnym. Będzie to przestrzeń, w której młodzi ludzie oddadzą się swoim kreatywnym pasjom, nauczyciele stworzą atrakcyjne materiały na swoje lekcje, a starsi poznają sekrety nowych mediów (projekt otrzymał 822 głosy mieszkańców, koszt jego realizacji to 600 tys. zł);
Kolejny projekt pn. Zręczne Asy – zdrowo-sportowo-antycovidowo polega na organizacji na terenie subregionu radomskiego trzech turniejów piłki ręcznej oraz promocji zdrowego, wolnego od uzależnień trybu życia. Klub Sportowy Orlęta Zwoleń w ramach projektu planuje zorganizowanie trzech turniejów piłki ręcznej o zasięgu regionalnym. W każdym z nich weźmie udział minimum 6 drużyn. Zorganizowane zostaną również spotkania tzw. „Lekcje z Mistrzem”, np. Patrykiem Kuchczyńskim - medalistą Mistrzostw Świata. Turnieje będą się odbywały na obiektach (hala sportowa, boisko typu orlik) przy Publicznej Szkole Podstawowej w Zwoleniu, Publicznej Szkole Podstawowej w Tczowie oraz Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, a także w Radomiu lub Kozienicach (projekt otrzymał 755 głosów mieszkańców, koszt jego realizacji to 65 tys. zł).
Do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu trafi niespełna 2 mln zł na realizację dwóch zwycięskich projektów - modernizacji własnego ujęcia wody pitnej i budynku Hydroforni w szpitalu na Józefowie - mówi Łukasz Skrzeczyński z zarządu lecznicy:
Celem projektu jest wymiana przestarzałych i wyeksploatowanych urządzeń do filtracji oraz magazynowania wody pitnej. Dzięki modernizacji zostaną rozwiązane problemy z jakością wody pitnej (projekt otrzymał 728 głosów mieszkańców, koszt jego realizacji to 976,6 tys. zł). To priorytetowa inwestycja dla szpitala na radomskim Józefowie, bowiem hydrofornia zabezpiecza całą placówkę w wodę pitną. Korzystają z niej m.in. pacjenci, personel i odwiedzający. By polepszyć jakość wody, jej smak i zapach, ustabilizować parametry wody czystej i zapewnić jak najwyższe warunki zdrowotne oraz sanitarne naszym pacjentom, hydrofornia musi być zmodernizowana. Trzeba wymienić przestarzałe i wyeksploatowane urządzenia do filtracji i magazynowania wody. Hydrofornia nie była remontowana od ponad 40 lat. Dla bezpieczeństwa szpitala będą również zmodernizowane zbiorniki p.poż.
Z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza w 2023 r. wymieniona zostanie także nawierzchnia drogi dojazdowej oraz płyty chodnikowe do nowo powstałego budynku rehabilitacji dla dzieci, punktu wymazów, punktu szczepień COVID-19, zakładu patomorfologii, kuchni szpitalnej oraz pralni. Obecnie drogi dojazdowe do tych budynków są w bardzo złym stanie technicznym. Realizacja tej inwestycji z pewnością zwiększy komfort przede wszystkim małych pacjentów, którzy wraz z opiekunami będą dojeżdżać na zabiegi do nowej siedziby zakładu rehabilitacji dla dzieci.