Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Zmiana zdania w sprawie ogrzewania

wtorek, 23 sierpnia 2022 13:03 / Autor: Monika Nowakowska
Zmiana zdania w sprawie ogrzewania
foto: pixabay
Monika Nowakowska

Zmieniają swoje deklaracje dotyczące źródeł ogrzewania, żeby otrzymać dofinansowanie - Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ostrzega tymczasem, że za złożenie deklaracji, która zawiera nieprawdziwe dane grozi odpowiedzialność karna.

Mieszkańcy coraz częściej zmieniają swoje deklaracje co do źródeł ogrzewania. Najczęściej chcą korekty na wykorzystywanie pieca węglowego. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego ostrzega, że takich zmian w deklaracjach nie można dokonywać tylko po to, żeby otrzymać dofinansowanie.

Wnioski o dopłatę węglową można składać do 30 listopada, ale węgiel musi być głównym źródłem ogrzewania pod danym adresem. Jednym z warunków otrzymania pieniędzy jest zgłoszenie źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ci, którzy w ostatnio składanych deklaracjach wpisali inaczej, teraz próbują je zmienić.
- Widzimy taką tendencję - mówi Katarzyna Piechota-Kaim z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Radomiu:

– Do tej pory w Radomiu złożonych zostało ok. 31 tys. deklaracji do CEEB. Są pojedyncze przypadki składania ponownych deklaracji, w których właściciele lub zarządcy budynków wskazują inne źródła, szczególnie węglowe. Z takiej możliwości skorzystało dotychczas kilkadziesiąt osób – dodaje.

Zainteresowanie złożeniem korekty jest też w Szydłowcu - mówi kierownik Referatu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi i Ochrony Środowiska UM w Szydłowcu Janusz Pytlak:

Duże zainteresowanie składaniem wniosków o dodatek węglowy notowane jest także w Opocznie - mówi zastępca burmistrza Tomasz Łuczkowski:

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przypomina, że korekta deklaracji jest możliwa tylko w przypadku błędu pisarskiego – na przykład literówki w imieniu lub nazwisku, lub w kodzie pocztowym - mówi rzeczniczka urzędu Joanna Niedźwiecka. – Deklaracja CEEB jest oświadczeniem woli, które wywołuje określony skutek prawny i jej prawdziwość może być weryfikowana – tłumaczy.

Złożenie deklaracji, która zawiera nieprawdziwe dane może stanowić przestępstwo z Kodeksu Karnego. Obecnie weryfikujemy sygnały dotyczące zjawiska zmiany we wnioskach składanych do CEEP i niestety niektóre z nich się potwierdzają – dodaje.

Wnioski o dodatek węglowy można składać do 30 listopada.