Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Wzrost cen za energię w Radomiu? Enea odpowiada

wtorek, 20 września 2022 16:39 / Autor: Michał Kaczor
Wzrost cen za energię w Radomiu? Enea odpowiada
fot. P. Tracz/KPRM
Michał Kaczor

Wzrosły ceny energii na rynku hurtowym i zapotrzebowanie w mieście - tak Enea tłumaczy ofertę na dostawę prądu, która wpłynęła do Urzędu Miejskiego w Radomiu.

W poniedziałek w Urzędzie Miejskim w Radomiu otwarte zostały oferty w przetargu na dostawę energii. Cena za kilowatogodzinę wzrosła z 34 gr do 2,61 zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Do sprawy odniosła się także spółka Enea. Jak tłumaczy rzecznik prasowy Piotr Ludwiczak, cena jest wyższa ze względu na wzrost ceny energii na rynku hurtowym i większe zapotrzebowanie w mieście.

- Obecnie obowiązujące ceny energii dla Radomia wynikają z przetargu przeprowadzonego jesienią 2020 roku. W tamtym czasie ceny energii na rynku hurtowym były rekordowo niskie. To umożliwiało nam zaoferowanie tak niskiej ceny. W porównaniu do 2022 roku cena energii jest około 7,5 razy wyższa, a nie 9 razy wyższa, jak podają władze miasta. Podawana przez miasto wartość wynika również ze wzrostu zapotrzebowania na energię, który wyniósł ponad 16%- tłumaczy rzecznik.

Oferta Enei jest obecnie analizowana, a decyzja ma być podjęta w ciągu kilku dni.

Oświadczenie Enei ws. przetargu na energię elektryczną dla Radomia:

Enea informuje: oferty na sprzedaż energii uwzględniają sytuację rynkową

Enea zawsze przygotowuje dla samorządów, instytucji i firm oferty uwzględniające obecne i prognozowane warunki rynkowe oraz charakterystykę klienta, ponieważ chcemy jak najlepiej dopasować warunki do jego zapotrzebowania.

Rynek energii jest bardzo dynamiczny ze względu przede wszystkim na obecny kryzys energetyczny w Europie, wywołany przez Rosję. Obecnie ceny zmieniają się z dnia na dzień. Wyzwaniem jest bardzo duża zmienność cen na giełdzie oraz rekordowo niskie obroty. Zakup energii w celu zabezpieczenia warunków umowy rozciąga się w czasie, co powoduje, że w cenie energii elektrycznej kalkulowane jest ryzyko zmiany cen. W przypadku ofert dla samorządów istotne znaczenie dla oferowanych warunków ma również profil klienta, czyli zmienna ilość pobieranej energii w poszczególnych godzinach doby.

Enea oferuje również inne elastyczne formy zakupu energii, z których mogą korzystać samorządy. Ze względu na zmienność zapotrzebowania na energię (np. zimą, w dni robocze, w godzinach południowych i wieczornych) energia może być kupowana np. w produktach krótszych niż rok (np. kwartały, miesiące), w produktach godzinowych (dostawa energii w godzinach szczytowych) oraz na rynku dnia następnego i bieżącego – bezpośrednio przed dostawą energii. Zachęcamy samorządy do korzystania z takich możliwości – zakup energii w  drodze przetargu nie jest jedyna możliwą i zawsze najlepszą formą zakupu, która pozwala uzyskać optymalną cenę.

Sprzedaż energii odbywa się na zasadach rynkowych. Samorządy mogą również korzystać z ofert innych sprzedawców energii.