RADOM
Wojska Obrony Terytorialnej świętują 5-lecie powstania
27 września jest szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego żołnierze WOT obchodzą swoje święto. W Radomiu podczas oficjalnych uroczystości żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oddadzą hołd bohaterom.
Budowa WOT postępowała etapowo. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała 4 kwietnia 2017 roku. W lutym 2018 roku przyjęła wyróżniającą nazwę „Mazowiecka” i otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego. We wrześniu 2020 roku Brygada otrzymała sztandar. W skład 6MBOT wchodzą cztery Bataliony Lekkiej Piechoty: w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i Pomiechówku oraz samodzielne kompanie: logistyczna, dowodzenia, saperów i szkolna. Służbę w 6MBOT pełni około 2 000 żołnierzy.
Misją Terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju, to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma za zadnie wspierać wojska operacyjne w strefie działań bezpośrednich.
Tegoroczne obchody Święta Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu odbędą się we wtorek, 27 września i będą miały następujący przebieg:
- godz. 10.00 – Uroczysty Apel z okazji Święta WOT – plac apelowy w Radomiu,
- godz. 12.00 - Msza Święta w Kościele Garnizonowym, Plac Konstytucji 3 Maja w Radomiu,
- godz. 13.00 – złożenie wiązanek i zapalenie zniczy przed Pomnikiem AK ul. Niedziałkowskiego Radom.
- Tegoroczne obchody będą wyjątkowo skromne z uwagi na to, że nasi żołnierze są zaangażowani i pomagają w różnych miejscach na terenie kraju - mówi dowódca 6 MBOT, płk Witold Bubak:
Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych RP, który swoją siłę buduje w oparciu o żołnierzy – ochotników. W przeciągu 5 lat Terytorialsi nie raz udowodnili , że działają zgodnie ze swoją misją, którą jest - obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Pozostając „Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko” – brali udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych i katastrof, prowadzili działania ratownicze w walce z pandemią, wspierali funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej oraz nieśli pomoc sąsiadom z Ukrainy. Terytorialsi są gotowi do działania zarówno w czasie pokoju, kryzysu, jak i wojny. Pozostają w pełnej gotowości również do tego, by ramię w ramię współdziałać z żołnierzami wojsk operacyjnych i wspólnie zapewniać bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie.