RADOM
Dodatkowa szansa, by zostać żołnierzem - 6MBOT ogłasza dodatkowy nabór
To dobra wiadomość dla osób zainteresowanych służbą w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, które nie zdążyły na sierpniowe wcielenie. 6MBOT ogłasza dodatkowy nabór kandydatów - szkolenie ruszy już 8 października!
Wojska Obrony Terytorialnej są spadkobiercami tradycji Armii Krajowej. Możliwość noszenia munduru oraz oliwkowego beretu z orzełkiem to niewątpliwie zobowiązanie, ale również ogromny honor.
Proces szkolenia żołnierza, na który składają się: szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające daje niezbędne narzędzia i umiejętności do obrony i niesienia pomocy w przypadku ewentualnego zagrożenia. Znajomość najbliższej okolicy połączona z nabytymi w wojsku umiejętnościami sprawiają, że w razie niebezpieczeństwa żołnierz może udzielić profesjonalnej pomocy swoim bliskim czy sąsiadom.
Zajęcia poligonowe dają możliwość sprawdzenia siebie w różnych warunkach i okolicznościach. Czasem to marsz kondycyjny w pełnym słońcu, innym razem deszczowe bytowanie połączone z zieloną taktyką. Szkolenia zarówno na poligonach czy w lasach, jak i w hali sportowej stają się okazją do integracji, nawiązania nowych znajomości oraz przyjaźni - niejednokrotnie na długie lata.
WOT to perspektywa dla osób, które chcą pomagać, służyć Ojczyźnie, ale również rozwijać się. Żołnierze mają możliwość udziału w specjalistycznych szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje i umiejętności. Dla żołnierzy, którzy marzą o kolejnych stopniach wojskowych organizowane są kursy podoficerskie i oficerskie. Pozwalają one uzyskać stopień kaprala, a następnie podporucznika.
Pełnienie terytorialnej służby wojskowej to niewątpliwy zastrzyk gotówki. Dzięki weekendowemu charakterowi szkoleń, nie ma potrzeby rezygnowania z pracy czy szkoły. Już po szkoleniu podstawowym na konto żołnierza wpłynie uposażenie. Składa się ono z dodatku za stałą gotowość jak również z uposażenia za każdy dzień szkolenia w wysokości uzależnionej od posiadanego stopnia wojskowego.
Do terytorialnej służby wojskowej mogą wstąpić osoby pełnoletnie, posiadające polskie obywatelstwo, które nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej. Warunkami przyjęcia do WOT są również: niekaralność i dobry stan zdrowia.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe dla osób bez przeszkolenia wojskowego rozpocznie się w sobotę, 8 października.
Podczas “Szesnastki” kandydaci nabywać będą praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, poznają zasady zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna czy topografia. Szkolenie zakończy się obszernym egzaminem wiedzy teoretycznej i praktycznej, tzw. pętlą taktyczną oraz uroczystą przysięgą wojskową.
Na dodatkowe wcielenie zaproszeni są również rezerwiści, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą. W ramach trwającego osiem dni szkolenia wyrównawczego będą doskonalić, utrwalać i odświeżać nabytą dotychczas wiedzę. Wyrównawcza “Ósemka” ruszy 16 października. Wnioski o powołanie do służby składać można w osobiście w Wojskowych Centrach Rekrutacji, a także online poprzez przez platformę ePUAP i poprzez stronę internetową: www.terytorialsi.wp.mil.pl/chce-wstapic Każdy kandydat może również skontaktować się bezpośrednio z rekruterem, który udzieli niezbędnych informacji i odpowie na pytania związane ze służbą. Rekrutera odpowiedniego dla swojego powiatu znaleźć można na stronie: https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl