RADOM
Czad oszukuje zmysły
Już rozpoczął się sezon grzewczy 2022/2023. W tym czasie trwa również ogólnopolska akcja "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”. Głównym celem kampanii jest zmniejszenie liczby ofiar pożarów i zatruć tlenkiem węgla w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych.
W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
- Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku - mówi kpt. Ewelina Borcuch, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.
A co należy zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
- Systematycznie czyścić i sprawdzać szczelność przewodów kominowych. Nie zasłaniać i nie przykrywać urządzeń grzewczych, a także nie zaklejać i nie zasłaniać kratek wentylacyjnych - dodaje kpt. Ewelina Borcuch.
A o tym jak niebezpieczny jest czad i co zrobić, aby uniknąć zatrucia nim rozmawialiśmy z kpt. Eweliną Borcuch, oficerem prasowym Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.