Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Coraz więcej chorób zawodowych

czwartek, 27 października 2022 13:22 / Autor: Monika Nowakowska
Coraz więcej chorób zawodowych
foto: PSSE/Radom
Monika Nowakowska

COVID, borelioza, gruźlica czy zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B to schorzenia, na które najczęściej jesteśmy narażeni w swoich miejscach pracy.O biologicznych czynnikach wpływających na choroby zawodowe dyskutowali w Radomiu inspektorzy BHP, pracownicy Sanepidu oraz służby zdrowia.

Choroby zawodowe mogą dotyczyć wielu układów i narządów naszego ciała. Biorąc pod uwagę czas, jaki spędzamy w pracy bardzo ważne jest,aby stworzyć bezpieczne i komfortowe warunki - podkreśla powiatowy inspektor sanitarny Lucyna Wiśniewska:

Czynniki, które wpływają na problemy zdrowotne, to czynniki fizyczne, takie jak hałas, drgania mechaniczne, zimny i gorący mikroklimat, a także promieniowanie jonizujące. Czynnikami biologicznymi natomiast są wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty oraz inne organizmy żywe zdolne do wywołania w naszym organizmie choroby - tłumaczy.

Grupy zawodowe o największym ryzyku narażenia na szkodliwe działanie to przede wszystkim personel szpitali i laboratoriów oraz pracownicy rolnictwa i leśnictwa - mówi krajowy konsultant w dziedzinie medycyny pracy Paweł Wdówik:

Wśród ok. 200 zakaźnych chorób zawodowych wywołanych czynnikami biologicznymi czołowe miejsca zajmują: COVID, borelioza, gruźlica czy zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B - dodaje:

Choroba zawodowa to schorzenie powodowane czynnikami chemicznymi, do których należą substancje o działaniu drażniącym, toksycznym, alergizującym, rakotwórczym oraz te, które wykazują aktywność biologiczną. Równie niebezpieczne są pyły, które powstają podczas mechanicznej obróbki materiałów i unoszą się w powietrzu. Można tu wymienić pyły i dymy spawalnicze z substancjami toksycznymi czy pyły zawierające azbest.

Zapadalność na choroby zawodowe zależy od regionu oraz rodzaju przemysłu na danym terenie. I tu woj. mazowieckie zajmuje czołowe miejsce w kraju. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i stworzenie bezpiecznego stanowiska pracy - podkreśla Lucyna Wiśniewska:

Stworzenie bezpiecznego stanowiska pracy to obowiązek każdego pracodawcy - mówi Paweł Wdówik. W zalezności od rodzaju wykonywanej pracy powinni oni zadbać nie tylko o środki ochrony osobistej, ale także dopilnować, by pracownicy ich używali:

Niektóre choroby zawodowe orzekane są jeszcze w trakcie pracy, inne po wielu latach - dodaje inspektor:

W Radomiu w 2021 roku odnotowano niewielki spadek liczby chorób płuc czy nowotworów złośliwych. Wzrosła natomiast liczba chorób narządów głosu, przewlekłych chorób układu ruchu i nerwowego. Największy wzrost natomiast widoczny był w przypadku chorób zakaźnych lub pasożytniczych, który z 31 w 2020 roku wzrósł do 211 w 2021 r.

W tym samym okresie w Polsce stwierdzono 2 543 przypadki chorób zawodowych. Na liście tej dominowały:

- choroby zakaźne lub pasożytnicze - 1 384, w tym 968 COVID-19, borelioza – 370, kleszczowe zapalenie mózgu – 15, WZW – 13;

- pylica płuc- 368;

- choroby narządu głosu – 295;

- przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego – 224;

- przewlekłe choroby obwodowego układu ruchu – 91;

- ubytek słuchu – 52;

- nowotwory złośliwe – 47;

-choroby skóry - 31;

- astma oskrzelowa – 13;

Konferencja naukowo – szkoleniowa pn.: „Czynniki biologiczne w środowisku pracy a choroby zawodowe” odbyła się w Akademii Handlowej Nauk Stosowanych w Radomiu.