Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Serwulus
Dziś jest: Poniedziałek, 23 grudnia 2024

RADOM

Już 2 listopada 1918 roku do Radomia przyszła niepodległość. Powstała Republika Radomska

wtorek, 01 listopada 2022 17:52 / Autor: Elżbieta Warchoł
Już 2 listopada 1918 roku do Radomia przyszła niepodległość. Powstała Republika Radomska
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Oficjalnie za datę odzyskania przez Polskę niepodległości przyjmuje się dzień 11 listopada 1918 roku. Tymczasem już w nocy z 1 na 2 listopada 1918 roku w mieszkaniu adwokata Jana Wigury przy obecnej ul. Piłsudskiego 2 zawiązał się tzw. Komitet Pięciu. W jego skład weszli: Stanisław Kelles-Krauz, Jan Wigura, Roman Szczawiński, Aleksy Rżewski i Wacław Dębowski. Powstała Republika Radomska!

Republika Radomska została proklamowana 2 listopada 1918 roku. W samo południe na balkon austriackiej komendy powiatowej przy obecnej ul. S. Żeromskiego wyszedł Stanisław Kelles-Krauz z biało-czerwonym sztandarem i proklamował po 123 latach niewoli - niepodległość i powstanie Republiki Radomskiej. Powstało Państwo Radomskie - mówi dr Adam Duszyk, historyk. Radom jako pierwsze miasto w Kongresówce odzyskał niepodległość własnymi siłami. Powstało pięć ministerstw. 8 listopada 1918 roku Republika Radomska podporządkowała się Tymczasowemu Rządowi Ludowemu Republiki Polskiej w Lublinie. Państwo Radomskie istniało tylko 6 dni. Więcej o Republice Radomskiej i radomskim wkładzie w ustanowienie Święta Niepodległości 11 listopada mówi historyk dr Adam Duszyk:

Od 2018 roku na kamienicy przy ul. J. Piłsudskiego 2 umieszczona jest tablica przypominająca tamte wydarzenia. O Republice Radomskiej przypomina także organizowany od 18 lat Marsz Wolności. W tym roku marsz odbędzie się pod hasłem „Wolność najwyższą wartością". Organizatorem marszu jest VI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W bieżącym roku marsz odbędzie się 10 listopada i będzie miał następujący przebieg: zbórka o godz.11.00 na pl. Corazziego, przemarsz ulicą S. Żeromskiego na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie nastąpi złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza, następnie przemarsz przed Pomnik Czynu Legionów, o godz. 12.00 - uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Czynu Legionów w Rynku.