RADOM
Radom czasów wolności. Republika Radomska w listopadzie 1918 r.
Na jesienny spacer i na spotkanie z historią! Wystawę poświęconą historii Radomia i wydarzeniom z 1918 roku można od 2 listopada oglądać w fotoplastykonie w Parku im. T. Kościuszki w Radomiu.
Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność. Niepodległość ogłoszon już 2 listopada. Zawiązał się wtedy tzw. „Komitet Pięciu”, na czele którego stanął Stanisław Kelles-Krauz i powstała Republika Radomska - mówi Justyna Górska - Streicher, dyrektor Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Republika Radomska miała swój własny rząd, policję i wojsko. Choć kres temu fenomenowi lokalnej samowładzy położyło podporządkowanie się „Komitetu Pięciu” lubelskiemu Tymczasowemu Rządowi Republiki Polskiej już 9 listopada 1918 r., w pamięci radomian trwa on jako chlubna karta z dziejów miasta - dodaje dyr Justyna Górska - Streicher.
Warto pamiętać, że osoby tworzące Republikę Radomską (i skupione wokół nich środowisko) w następnych miesiącach i latach włączyły się w walkę o granice Rzeczpospolitej, a następnie w pracę nad budową odrodzonej Ojczyzny.
O Radomiu i ludziach z tamtych lat opowiada najnowsza wystawa Resursy Obywatelskiej, którą od 2 listopada można oglądać w fotoplastykonie pt: Radom czasów wolności. Republika Radomska w listopadzie 1918 r.