Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Mężczyzno, nie rób sobie jaj i zadbaj o zdrowie!

środa, 09 listopada 2022 11:02 / Autor: Magdalena Król
Mężczyzno, nie rób sobie jaj i zadbaj o zdrowie!
fot. RCO
Magdalena Król

W listopadzie obchodzimy Miesiąc Świadomości Męskich Nowotworów. Dlatego od kilku lat w tym czasie promowana jest akcja Movember, w ramach której mężczyźni zapuszczają wąsy. Natomiast lekarze zachęcają to tego, aby zadbać o siebie i udać się do lekarza.

Październik był miesiącem kiedy to kobiety były zachęcane do badań profilaktycznych. Teraz przyszedł czas na panów. W listopadzie to właśnie mężczyźni są zachęcani, aby zadbali o swoje zdrowie, bo męska strona raka też jest ważnym tematem.

- Z mężczyznami jest zwykle większy kłopot, dlatego może powinniśmy potraktować to inaczej, mimo że listopad to miesiąc męskiej czujności onkologicznej, to powinniśmy może jednak apelować do kobiet. Drogie panie wy macie tak naprawdę największy wpływ na panów - mówi dr n. med. Tomasz Lewandowski, specjalista onkologii klinicznej kierujący oddziałem Onkologii Klinicznej Radomskiego Centrum Onkologii.

Rak jądra jest najbardziej powszechnym rodzajem nowotworów w grupie mężczyzn przed 40. rokiem życia.

- To jest nowotworów, który występuje także u młodych ludzi. Poleca się samobadanie nie tylko w podeszłym wieku, ale również u młodych mężczyzn - wyjaśnia lekarz Wojciech Majchrzak, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Natomiast rak prostaty dotyczy głównie grupy wiekowej po 40. roku życia.

- Rak prostaty to badanie PSA. Jest to badanie z krwi. Każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien mieć wykonane takie badanie - dodaje lek. Wojciech Majchrzak.

W profilaktyce raka jądra i prostaty ważną rolę odgrywają systematycznie badania. Warto także pamiętać, że rozwojowi nowotworów mogą sprzyjać inne czynniki wyjaśnia dr n. med. Tomasz Lewandowski, specjalista onkologii klinicznej:

W przypadku męskich nowotworów liczy się czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie leczenia.

- Jeżeli chodzi raka jądra to w tym przypadku ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosło rewolucję i z radością można patrzeć na to jak rozwija się onkologia, bo z nowotworu o bardzo złym rokowaniu, rak jądra stał się nowotworem u większości chorych w pełni wyleczalnym. W raku stercza również wszystko się zmienia - dodaje dr n. med. Tomasz Lewandowski.

Rak jądra i prostaty to nie jedyne nowotwory, na które chorują mężczyźni.

- Mężczyźni chorują przede wszystkim na raka płuca i na niego umierają - kończy dr n. med. Tomasz Lewandowski.

Akcja Movember po raz pierwszy została zorganizowana w 2003 roku w Australii.