Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Grant inwestycyjny dla Wydziału Mechanicznego UTH Radom

niedziela, 13 listopada 2022 13:16 / Autor: Elżbieta Warchoł
Grant inwestycyjny dla Wydziału Mechanicznego UTH Radom
foto: pixabay/Ippicture
Elżbieta Warchoł

Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu uzyskał 12. 1 miliona złotych na realizację projektu pod nazwą „Laboratorium charakteryzacji magnetomechanicznej i strukturalnej elementów z metalicznego druku 3D”. 

Projekt aparaturowy pod nazwą „Laboratorium charakteryzacji magnetomechanicznej i strukturalnej elementów z metalicznego druku 3D” jest drugim projektem po dotacji na budowę „Centrum Technologii Cyfrowych Przemysłu 4.0”- cyberfizycznej platformy nauczania,  badań i projektowania jaki otrzymał Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Dzięki grantom Wydział Mechaniczny będzie oferował nowoczesne zaplecze do kształcenia na kierunkach studiów jak: Robotyka i Automatyzacja Procesów, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Mechanika i Budowa Maszyn - wyjaśnia prof. Dariusz Trześniowski, rzecznik UTH.

Projekt aparaturowy, który będzie realizował Wydział Mechaniczny UTH w latach 2022 - 25 obejmuje zakup m.in. drukarki 3D do proszków metalicznych spiekanych laserowo, maszyn wytrzymałościowych, mikroskopów, spektrometrów do badań składu pierwiastkowego, magnetometrów oraz dyfraktometru rentgenowskiego.

Możliwa będzie m.in. kontrola jakości elementów wytworzonych techniką druku 3D jak i tradycyjną technologią obróbki skrawaniem CNC. Podjęte będą badania produktów tarcia, powierzchni trących oraz próbek środowiskowych. Laboratorium służyć będzie również Wydziałowi Transportu, Elektrotechniki i Informatyki oraz innym wydziałom prowadzącym badania materiałowe i środowiskowe. Otwiera to również nowe możliwości współpracy z przemysłem metalowym w regionie radomskim - dodaje prof. Dariusz Trześniowski.