RADOM
O prawa dla działaczy opozycji antykomunistycznej
Kiedyś walczyli o wolną Polskę, dziś zmagają się z problemami zdrowotnymi i finansowymi. Działacze opozycji antykomunistycznej. Lat przybywa, sił coraz mniej, są kłopoty ze zdrowiem, rosną ceny leków, do tego inflacja i coraz mniej pieniędzy w portfelu. Działacze opozycji antykomunistycznej potrzebują wsparcia i pomocy.
Andrzej Sobieraj, pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska, przewodniczący Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym w Radomiu, członek Komisji Krajowej do spraw Działaczy opozycji antykomunistycznej, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, jest autorem listu, który został skierowany między innymi do Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg czy Premiera Mateusza Morawieckiego. W liście apeluje między innymi o zajęcie się sprawami osób, które były dzialaczami opozycji antykomunistycznej:
Porusza także inne ważne dla dawnych opozycjonistów sprawy jak między innym status działacza opozycji:
W liście Andrzej Sobieraj przedstawia też temat dotyczący spraw finansowych i kryterium dochodowego, które często uniemożłiwia korzystanie z różnych form pomocy:
Jest też przedstawiony problem wcześniejszego przejścia na emeryturę dla osób, które były zaangażowane w swojej młodości w działania opozycji antykomunistycznej:
W Polsce działa 30 stowarzyszeń zrzeszających byłych opozycjonistów i osoby represjonowane, wśród nich są uczestnicy wydarzeń Czerwca' 76 w Radomiu.