Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 26 listopada 2024

RADOM

Soczewki kontaktowe - dla kogo i jakie są dostępne?

środa, 23 listopada 2022 09:24 / Autor: Reklama
Soczewki kontaktowe  - dla kogo i jakie są dostępne?
Reklama

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Patrząc na statystyki, łatwo przekonamy się, że około 3/4 Polaków zmaga się z wadami wzroku. Mogą mieć różne nasilenie, czasami nawet nieznaczne i niewymagające korekcji, jednak większość osób sięga po jakieś pomoce optyczne. Najczęściej będą to okulary korekcyjne, chociaż zaobserwować można także rosnącą popularność soczewek kontaktowych. W wielu aspektach są one wygodniejsze i bardziej funkcjonalne od okularów, nic więc dziwnego, że ich zakup rozważają kolejne osoby. Jeśli również zaliczacie się do ich grona, to prześledźmy razem możliwe rozwiązania.

Dobór soczewek kontaktowych

 

Najważniejszym kryterium warunkującym dobór szkieł kontaktowych, jest oczywiście wada wzroku – a korygują one wszystkie najpowszechniejsze. Tak więc dalekowzroczność i krótkowzroczność wymagają noszenia soczewek sferycznych, astygmatyzm soczewek torycznych, prezbiopia zaś – progresywnych. W każdym przypadku soczewki różnią się budową, co pozwala ogniskować padający strumień światła niezależnie do wady wzroku.

Wskazanie odpowiedniego typu soczewek leży po stronie specjalisty, który rozpoznaje wadę wzroku. Może to być optometrysta albo lekarz okulista. Wizyta u niego oraz wypisanie recepty na szkła kontaktowe jest koniecznością. Nie są z niej zwolnione nawet osoby, które mają już rozpoznaną wadę wzroku i noszą okulary. Wynika to z tego, że te pomoce optyczne różnią się budową i położeniem względem rogówki i siatkówki. To zaś oznacza, że mogą między nimi wystąpić także różnice w mocy, czyli „plusach” i „minusach”. Zakup soczewek na podstawie wady przypisanej dla okularów może oznaczać, że nie będziecie mieli pełnego komfortu wzroku, widzenie będzie niewyraźne, pojawi się ból głowy.

Innym argumentem za wizytą u specjalisty jest to, że nie każdy może nosić soczewek. Jeśli należycie do grona tych osób, to dowiecie się o tym właśnie podczas badania i wywiadu. Przeciwwskazania są na szczęście rzadkie, dotyczą głównie osób z chorobami oczu, alergiami, chorobami ogólnoustrojowymi. Specjalista przybliży także dostępne na rynku rozwiązania, co pomoże zdecydować, jakie będzie dla was najwłaściwsze.

Warto też wiedzieć, że soczewki kontaktowe, podobnie zresztą jak okulary, można rozpatrywać w kategorii modowej i dodatku stylistycznego. Sięga się wtedy po soczewki kosmetyczne, barwne (https://www.bezokularow.pl/soczewki-kolorowe), które mogą zmienić kolor oczu albo wzór na tęczówce i źrenicy. Osoby kupujące soczewki kosmetyczne wyłącznie dla efektu, czyli bez mocy korekcyjnej, również powinny skonsultować się ze specjalistą w kwestii wyboru odpowiedniego modelu, przeciwwskazań, zakładania czy pielęgnacji.

 

Rodzaje soczewek kontaktowych

 

Najważniejszym z punktu widzenia użytkownika wyróżnikiem między rodzajami soczewek kontaktowych, jest sposób ich noszenia. Może on bowiem znacznie się różnić, co wpływa także na koszt, jaki musimy ponieść.

Soczewki jednodniowe (https://www.bezokularow.pl/soczewki-jednodniowe) są uważane za numer jeden, jeśli chodzi o przyjazność dla oczu. Specjaliści wskazują je nieraz jako jedyny polecany rodzaj w przypadku osób z oczami skłonnymi do podrażnień czy alergiami. Są bowiem wykonane z bardzo cienkiego i delikatnego materiału i w zasadzie nie czuć ich podczas noszenia. Ta delikatność i tryb noszenia są jednak ściśle powiązane. Soczewki jednodniowe zakłada się rano, zdejmuje wieczorem, a następnie wyrzuca. Jeśli zostaną zdjęte w ciągu dnia, również nie powinny być zakładane ponownie. Są po prostu jednorazowe. Tym samym na miesiąc potrzebujemy 30 par soczewek, co oznacza spory koszt w porównaniu z innym, zresztą najpopularniejszym, rozwiązaniem.

Soczewki miesięczne przeznaczone są do używania przez 30 dni. Jak więc widać, wystarczy wam jedna para na miesiąc, co w przeliczeniu na koszty oznacza, że ich cena zaczyna się już od ok. 30 złotych za parę – biorąc pod uwagę wyłącznie produkty markowe, jak np. EyeLove, soczewki firmowane przez sklep BezOkularow.pl. Soczewki miesięczne również zwykle nosi się w trybie dziennym, czyli zakłada rano i zdejmuje wieczorem. Rzadziej jest to tryb całodobowy, który oznacza, że w soczewkach można chodzić cały dzień, noc, nie zdejmować nawet na czas snu.

Wszystkie soczewki, inne niż jednodniowe, trzeba poddawać czynnościom pielęgnacyjnym. Oznacza to, że po zdjęciu należy je przemyć i schować w specjalnym pojemniczku lub też umieścić w dezynfekującym płynie oksydacyjnym. Tak zabezpieczone soczewki oczekują na kolejne założenie, a jednocześnie środki pielęgnujące podtrzymują ich trwałość i żywotność.