Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Emerytura lub renta zmarłego, czyli niezrealizowane świadczenie

poniedziałek, 19 grudnia 2022 12:52 / Autor: Klaudia Bzducha
Emerytura lub renta zmarłego, czyli niezrealizowane świadczenie
Fot. pixabay.com
Klaudia Bzducha

Gdy umiera bliska osoba, a listonosz przynosi jej emeryturę lub rentę, często zastanawiamy się, czy świadczenie możemy zatrzymać, czy musimy oddać do ZUS. Wątpliwości pojawiają się także, gdy świadczenie wpływa na konto bankowe zmarłego.

Nie zawsze trzeba zwracać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emerytury lub renty za miesiąc, w którym świadczeniobiorca zmarł. Istotna jest data zgonu, termin płatności świadczenia oraz rodzaj wypłaty świadczenia: czy zrealizowane zostało na konto bankowe czy na adres domowy.

Jak mówi Wojciech Ściwiarski z ZUS, jeśli listonosz przyniósł emeryturę lub rentę, gdy osoba uprawniona żyła, to świadczenie można zatrzymać, gdyż jest to wypłata należna za dany miesiąc. Natomiast po śmierci emeryta czy rencisty, listonosz nie powinien już wypłacać świadczenia domownikom, tylko zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o niezrealizowane świadczenie, należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie. W sytuacji, gdy Zakład wstrzyma wypłatę jeszcze w tym samym miesiącu, w którym nastąpił zgon, uprawniony członek rodziny może złożyć do ZUS wniosek o wypłatę tzw. świadczenia niezrealizowanego.

- Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone - dodaje Wojciech Ściwiarski.

Więcej szczegółówych informacji znajduje się na stronie zus.pl bądź w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.