Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przedstawił prognozy na 2023 rok

wtorek, 03 stycznia 2023 15:09 / Autor: Monika Nowakowska
Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przedstawił prognozy na 2023 rok
foto: pixabay
Monika Nowakowska

Ilu pracowników poszukują pracodawcy? Jakie stanowiska są najbardziej popularne? I jak wygląda “lista życzeń” pracowników? Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu przedstawił prognozy na 2023 rok, czyli co wynika z barometru zawodów dla Radomia i powiatu radomskiego.

Z danych przedstawionych przez portal barometrzawodow.pl wynika, że w Radomiu najbardziej będzie brakować lekarzy, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, pielęgniarek, położnych, psychologów i psychoterapeutów. Wśród nadwyżkowych zawodów znaleźli się ekonomiści, pracownicy administracyjni i biurowi oraz fryzjerzy.

"Barometr zawodów" to jednoroczna prognoza zapotrzebowania na zawody. Dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. "Barometr zawodów" to narzędzie przydatne do planowania kariery zawodowej. - Pokazuje pewne luki na rynku pracy lub wręcz przeciwnie, zawody, w których pracę znaleźć niezwykle trudno - mówi Marta Kotlimowska z radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy:

- Adresatami "Barometru zawodów" powinny być władze radomskich uczelni i dyrekcje szkół. Bowiem na jego podstawie mogą oni kreować ofertę edukacyjną w taki sposób, aby na radomski rynek pracy trafiali potrzebni specjaliści, a nie tacy, którzy zasilą bazy osób bezrobotnych – podkreśla dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu Sebastian Murawski:

Problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć lekarze, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, pielęgniarki czy psychoterapeuci. Niestety, bardzo często bezrobotni nie mają odpowiednich kwalifikacji:

Barometr zawodów" tworzy się osobno dla każdego powiatu w Polsce. Opiera się on na opinii ekspertów, którzy na przełomie III i IV kwartału spotykają się i wspólnie analizują sytuację w poszczególnych zawodach.

Dodajmy, że na koniec listopada 2022 r. stopa bezrobocia w woj. mazowieckim wynosiła 4,2%. W analogicznym okresie 2021 r. - 4,6%. W zeszłym roku w woj. mazowieckim zarejestrowanych było prawie 116 tysięcy bezrobotnych. Do ich dyspozycji było ok. 16,5 tys. ofert pracy.