RADOM
Radom okiem kamery
Pracownicy miejskiego monitoringu podsumowali 2022 rok. W ubiegłym roku zgłoszono ponad 3000 interwencji.
Dokładnie 3158 interwencji zgłosili w 2022 roku pracownicy miejskiego monitoringu. 167 z nich skierowano do Komendy Miejskiej Policji, natomiast 2991- do straży miejskiej.
- Dzięki monitoringowi na gorącym uczynku zatrzymano sprawców 9 przestępstw, w tym kradzieży, niszczenia mienia, posiadania narkotyków czy prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Odnotowano także 2360 wykroczeń, w tym 745 wykroczeń drogowych, 322 porządkowe, 75 przypadków zakłócania porządku publicznego oraz 1218 przypadków spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Dla potrzeb dowodowych policji i straży miejskiej zabezpieczono i przekazano materiał zdjęciowy z 293 zdarzeń. Ponadto prawie 800 razy monitoring umożliwił podjęcie szybkiej interwencji w przypadkach zagrożenia życia i zdrowia - mówi kierownik Biura Informacji Prasowej i Publicznej UM w Radomiu Katarzyna Piechota-Kaim.
Najwięcej zdarzeń odnotowano na placu Konstytucji, chociaż tu w ciągu ostatniego roku ich liczba zmniejszyła się o ponad jedną trzecią.
- Niemal dwukrotnie wzrosła natomiast liczba interwencji podejmowanych na Placu Jagiellońskim. Sporo zdarzeń ujawniono także przy dworcu PKP, w okolicach muszli koncertowej w parku im. T. Kościuszki oraz przy ulicy Grodzkiej - dodaje Katarzyna Piechota-Kaim.
W systemie miejskiego monitoringu w Radomiu pracują 72 kamery. Monitoring jest obsługiwany przez przeszkolonych pracowników Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Urzędu Miejskiego w Radomiu. Pracownicy posiadają bezpośrednią łączność z policją i strażą miejską.