Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Będzie można uzyskać pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym

środa, 25 stycznia 2023 09:35 / Autor: Elżbieta Warchoł
Będzie można uzyskać pomoc dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym
foto: KAS
Elżbieta Warchoł

Psychologiczny Punkt Informacyjno - Edukacyjny rusza 25 stycznia 2023 roku w Radomiu. Punkt dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychologicznym otwiera Fundacja Kombinat Aktywności Społecznej w Radomiu. Punkt będzie działał przy ul. J. Kilińskiego 21/ 20 w Radomiu.

Zależy nam na stworzeniu miejsca w Radomiu, które będzie przyjazne młodym osobom w kryzysie psychicznym - oraz ich rodzicom - i pomoże podjąć właściwe decyzje w procesie wychodzenia z tego kryzysu - mówi Agnieszka Sekulska, Prezes Stowarzyszenia KAS Kombinat Aktywności Społecznej w Radomiu, które jest pomysłodawcą całego przedsięwzięcia. - W tym celu, chcemy nie tylko regularnie szkolić wolontariuszy z zakresu pierwszej pomocy psychologicznej, ale także połączyć siły i koordynować pomoc psychologiczną świadczoną przez specjalistów, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe. Wszystko po to, aby uczynić ją skuteczniejszą, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia skali prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież - dodaje prezes Agnieszka Sekulska.

Główne zadania Punktu Informacyjno - Edukacyjnego to: wsparcie dla rodziców i nastolatków z Radomia, poszukujących rzetelnych informacji na temat dostępnych form wsparcia, koordynacja dostępnego na terenie Radomia wsparcia psychologicznego dla dzieci i młodzieży, podejmowanie inicjatyw w zakresie psychoedukacji dzieci i młodzieży, uruchomienie na terenie Radomia sieci przeszkolonych wolontariuszy, prowadzenie i rozwój serwisu internetowego psychologiczneinfo.pl, będącego źródłem wiedzy na temat zaburzeń natury psychicznej i emocjonalnej dzieci i młodzieży.

Dyżur w Punkcie świadczyć będą zarówno specjaliści, jak również przeszkoleni wolontariusze. Od kilkunastu tygodni KAS szkoliło 32 wolontariuszy m.in. z zakresu zdrowia psychicznego - rodzajów i cech różnych zaburzeń psychicznych, konsekwencji ryzykownych zachowań online, a także komunikacji i technik pracy z dziećmi i młodzieżą.

Wsparcie świadczone będzie w Punkcie przy ul. Kilińskiego 21/20 w Radomiu. Punkt otwarty będzie: w poniedziałki od godz. 17 do 19, w środy od godz. 14.30 do 16.00, w czwartki od godz. 17.00 do 19.00. Wolontariusze będą świadczyli pomoc: w poniedziałki od godz. 17.00 do 19.00, w czwartki od godz. 17.00 do 19.00. Psycholog, psychoterapeuta, seksuolog będą świadczyli pomoc w środy od godz. 14.30 do 16.00.

Ze wsparcia punktu będą mogły korzystać dzieci, młodzież oraz rodzice poszukujący wsparcia w zakresie rozwiązywania zaburzeń o charakterze psychicznym i emocjonalnym, ale także przedstawiciele środowiska szkolnego (dyrekcja, nauczyciele, pedagodzy) zainteresowani realizacją zajęć psychoedukacyjnych w szkołach, instytucje publiczne, prywatne oraz organizacje pozarządowe zainteresowane realizacją wspólnych inicjatyw na rzecz promocji zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Z punktu będą także mogli korzystać specjaliści: psycholodzy, lekarze świadczący swoje usługi na terenie Radomia.

Więcej informacji pod numerem telefonu: 48 729 766 782 lub e-mail psychologiczneinfo@stowarzyszeniekas.pl lub za pośrednictwem czatu na stronie psychologiczneinfo.pl.

Problem prób samobójczych podejmowanych przez dzieci i młodzież w Polsce dramatycznie narasta z roku na rok. Porównując tylko 2020 i 2021 rok, liczba prób
samobójczych osób do 18 r. wzrosła z 843 do 1496, czyli aż o 77%!  Już wiadomo, że 2022 rok będzie jeszcze bardziej dramatyczny, gdyż tylko od stycznia do września br. Komenda Główna Policji odnotowała 1535 prób samobójczych nastolatków.