RADOM
11 lutego. Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
Prawie 2 miliony zgłoszeń przyjęli w 2022 roku operatorzy numeru alarmowego 112 w Radomiu. W sobotę, 11 lutego będziemy obchodzili Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Nadal za dużo zgłoszeń jest niezasadnych lub anulowanych. Zdarzają się telefony od dzieci bawiących się telefonem, pytania o porady prawne, awarie energetyczne, nie mówiąc o telefonach obraźliwych czy poszukiwaniach zagubionego telefonu.
W Radomiu od 11 lat działa Centrum Powiadamiania Ratunkowego, w którym przyjmowane są zgłoszenia z numeru 112 z całego Mazowsza z wyłączeniem Warszawy. Z numeru 112 powinniśmy korzystać wyłącznie w sytuacjach zagrożenia zdrowia życia i mienia. Niestety od lat za dużo jest zgłoszeń nieuzasadnionych, czy anulowanych. Na prawie 2 miliony połączeń w 2022 roku, połączeń zasadnych było 600 tysięcy, 750 tysięcy połączeń nieuzasadnionych i 500 tysięcy anulowanych. Z jakimi sprawami możemy telefonować pod numer 112?- mówi Agata Dębska, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Radomiu:
W Radomiu pracuje prawie 150 operatorów numeru 112. Jaka to jest praca?
W Polsce w systemie powiadamiania ratunkowego działa 17 ośrodków, wszystkie wzajemnie się uzupełniają. Tylko dwa ośrodki w Radomiu i Poznaniu przyjmują połączenia międzynarodowe. Z okazji Dnia Numeru 112 wszystkim operatorom dziękujemy za ich pracę, za to, że są zawsze w gotowości do pomocy!