RADOM
Attaché obrony w Fabryce Broni "Łucznik"
Grupa kandydatów na attaché obrony - słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej - odwiedziła Fabrykę Broni „Łucznik” - Radom. Polscy attaché obrony sprawują swoją funkcję w pięćdziesięciu krajach na świece.
- Polskie służby mundurowe wspieramy w różnym zakresie. Doceniamy ich wkład w bezpieczeństwo kraju. Zdajemy sobie także sprawę, jak ważne jest właściwe reprezentowanie naszego kraju za granicą, stąd ucieszyła nas wizyta przyszłych dyplomatów wojskowych w Fabryce Broni i możliwość zapoznania ich z naszymi konstrukcjami, ale także z procesami produkcyjnymi. Zależy nam, aby oficerowie, którzy będą pełnić zagraniczne misje dyplomatyczne, mieli pełny obraz polskiego przemysłu zbrojeniowego - mówi dr Wojciech Arndt, prezes Zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom.
Kadencja attaché obrony trwa 3 lata. Jego zadaniem jest nie tylko kierowanie podległym mu personelem ataszatu obrony
w celu doradztwa wojskowego w sferze militarnych aspektów bezpieczeństwa, ale również prezentowanie, w ramach przedstawicielstwa, stanowiska Ministerstwa Obrony Narodowej.
- Nim jednak zostaną wysłani na swoją misję dyplomatyczną, przechodzą przeszkolenie z ogólnej wiedzy dyplomatycznej. Mają możliwość albo przejść intensywny sześciomiesięczny kurs, albo zostać słuchaczami Podyplomowych Studiów Wojskowej Służby Zagranicznej. Oba przypadki kończą się egzaminem i mają na celu przygotowanie oficerów planowanych do wyznaczenia na stanowiska służbowe attaché obrony i zastępców attaché obrony przy Ambasadach RP – tłumaczy ppłk dr inż. Piotr Krzykowski, Adiunkt w Akademii Sztuki Wojennej.
Fabryka Broni „Łucznik” – Radom jest wiodącym producentem i dostawcą broni na rynki krajowe i zagraniczne, głównym producentem broni dla Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
i Administracji oraz na rynek cywilny i eksport. Fabryka Broni jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), lidera polskiego przemysłu i jednego z największych koncernów obronnych w Europie.