RADOM
Radomianie składają PIT-y
Czy radomianie przestrzegają terminów, czy potrafią korzystać z ulg, które im przysługują i ilu z nich korzysta z elektronicznej formy rozliczania się z fiskusem? Urzędy Skarbowe rozpoczęły już przyjmowanie stosownych deklaracji a wolontariusze pomagają w wypełnieniu PIT-u.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył już wysyłkę deklaracji podatkowych PIT za 2022 rok. Kilka milionów formularzy trafiło do wszystkich, którzy w w zeszłym roku pobierali świadczenia z ubezpieczeń społecznych.
Zasady i sposób przyjmowana wniosków pozostają bez zmian - osoby fizyczne i przedsiębiorcy mogą składać PIT-y osobiście oraz drogą elektroniczną lub pocztą. Podatnicy, jak co roku, mogą korzystać z szeregu ulg. Największą popularnością cieszą się ulgi na dzieci, internet, rehabilitacyjna oraz z możliwości odliczania darowizn.
Osoby mające problem z wypełnieniem deklaracji mogą liczyć m.in na pomoc wolontariuszy Caritas Diecezji Radomskiej. Jedno z takich stanowisk mieści się w siedzibie kurii diecezji radomskiej przy ul. Malczewskiego 1. Czynne ono jest od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-13.00 oraz w siedzibie Caritas przy ul. Kościelnej 5 w godz. 13.00-15.30. W wypełnieniu PIT-u pomaga wolontariuszka Maria Gogacz:
Pieniądze zebrane w ramach 1,5% zostaną przeznaczone m.in. na pomoc osobom starszym, bezdomnym, dzieciom i młodzieży, osobom chorym i samotnym. Wśród dzieł realizowanych przez organizację są m.in.: Okno Życia, Katolicki Ośrodek Adopcyjny, świetlice dla dzieci, Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Dom dla Bezdomnych Kobiet i Noclegownia dla Kobiet i Mężczyzn, Domy dla Dzieci, Warsztaty Terapii Zajęciowej, telefon zaufania, Linia Braterskich Serc, jadłodajnie, wypożyczalnie sprzętu medycznego, a wśród wolontariuszy są m.in. streetworkerzy i pedagodzy ulicy.
Jak co roku do przekazywania 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zachęcają także władze Radomia. Pieniądze trafiają na konta organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych, niewidomych, niesłyszących, chorych, bezdomnych i ubogich. Stowarzyszenia organizują dodatkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży, dorosłych a także seniorów. Opiekują się zwierzętami. Pieniądze wydają na ochronę zabytków, wspierają sport.
Zwrot nadpłaty nastąpi w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego w formie elektronicznej lub 3 miesięcy od złożenia deklaracji w formie papierowej w urzędzie skarbowym.
Termin składania zeznań podatkowych upływa 2 maja.