Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Zadbaj o swoje nerki!

czwartek, 09 marca 2023 10:04 / Autor: Klaudia Bzducha
Zadbaj o swoje nerki!
fot. pixabay.com
Klaudia Bzducha

Od 17 lat, 9 marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. Filtrują krew i oczyszczają organizm z toksyn, jednak nie zawsze pamiętamy o tym, jak ważną pełnią funkcję.

Do czego służy nerka? - Potocznie uważa się, że nerka służy do oczyszczania, filtrowania i usuwania toksyn z organizmu. To główna funkcja nerki, ale mamy również działania regulujące prace organizmu - mówi Agnieszka Hernik, nefrolog z Radomskiego Centrum Onkologii:

Nefrolodzy alarmują: badajcie się! W Polsce na nerki choruje już niemal 5 milionów Polaków. Nerki cierpią w ciszy. - Choroby nerek bardzo często są podstępne, bezobjawowe - dodaje Agnieszka Hernik:

W Polsce stale rośnie liczba osób oczekujących na przeszczep. Dawców jednak jest coraz mniej. - Najczęściej przeszczepiamy nerki. Po pierwsze dlatego, że są dwie, a po drugie są narządem, który ma dużą zdolność do regeneracji. Pobrane, nadają się do przeszczepienia w ciągu nawet do 48 godzin - mówi dr n. med. Adam Parulski, koordynator transplantacyjny Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego:

Choroby nerek mogą być również uwarunkowane genetycznie. Na to nie mamy wpływu, jednak są zachowania, które sprzyjają zdrowiu nerek. Czy wiemy, jak zadbać o nasze nerki?:

- Zachęcam do samoobserwacji swojego organizmu, do odpowiedniej diety, zdrowego stylu życia. Ważne jest, żeby zgłaszać się do lekarza, kiedy zauważamy objawy, które nas niepokoją - dodaje Agnieszka Hernik z Radomskiego Centrum Onkologii:

Nefrolodzy na całym świecie zwracają uwagę na związek otyłości, aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania z chorobami nerek. Otyłość powoduje rozwój chorób prowadzących wprost do niewydolności nerek, takich jak: cukrzyca, nadciśnienie czy kamienie nerkowe.

Dobra wiadomość jest taka, że otyłości oraz przewlekłej chorobie nerek można w dużym stopniu zapobiec. Edukacja, prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna i świadomość zagrożeń pomagają utrzymać prawidłową wagę i chronić nerki. Każdy kilogram, który przybliża nas do prawidłowej wagi, przywraca zdrowie nerkom.