Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Gelazy I, papież
Dziś jest: Czwartek, 21 listopada 2024

RADOM

Radomscy radni w obronie św. Jana Pawła II

wtorek, 14 marca 2023 17:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radomscy radni w obronie św. Jana Pawła II
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Radomscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Głosowanie odbyło się we wtorek, 14 marca 20923 roku podczas 92 nadzwyczajnej sesj Rady Miejskiej w Radomiu.

Wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Radomiu złożył Klub Radnych PiS. Tekst stanowiska w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II przeczytał radny Adam Bocheński:

W imieniu Klubu Radnych KO oświadczenie przeczytała przewodnicząca klubu Wioletta Kotkowska:

O głos w imieniu Klubu Radnych PiS poprosiła radna Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz:

Głos zabrał także przewodniczący Komisji edukacji radny Dariusz Wójcik:

Za przyjęciem stanowiska w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II zagłosowało jednogłośnie 25 radomskich radnych. W sesji uczestniczyli także parlamentarzyści: Anna Kwiecień, Dariusz Bąk, Marek Suski i Andrzej Kosztowniak. 

PONIŻEJ TEKSTY STANOWISK KLUBU RADNYCH PIS ORAZ KLUBU RADNYCH KO: 

Stanowisko Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 14 marca 2023 roku w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II

W ostatnim czasie, a szczególnie w ostatnich dniach, przetacza się przez Polskę zmasowana akcja poniżania, umniejszania, niesłusznego oskarżania i ośmieszania osoby Jana Pawła II, świętego, wiernego Syna Kościoła, wielkiego Polaka, a także Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Atak ten, oparty przede wszystkim na pomówieniach i miałkich, esbeckich dowodach, ma jeden cel: zniszczyć niekwestionowany autorytet Jana Pawła II i zachwiać systemem wartości, jakich przez lata strzegł i o których przez lata nauczał Papież - Polak.

Dlatego, w tym czasie, trzeba bardzo mocno podkreślić, że nikt nie ma prawa negować roli, jaką Jan Paweł II odegrał w historii Kościoła, świata, Europy, a przede wszystkim Polski. To dzięki Jego wstawiennictwu, międzynarodowym staraniom i konkretnemu działaniu, ale też dzięki bezpośrednim gestom wsparcia kierowanym w stronę swoich Rodaków, w tej części świata powiał wiatr, który zmiótł komunizm i otworzył drzwi dla niepodległej i całkowicie wolnej Polski i innych krajów z tzw. demoludów.

Nikt nie ma prawa dezawuować postawy i słów Jana Pawła II, które zawsze prezentował w imieniu ludzi ubogich duchem i ciałem, zagubionych we współczesnym świecie, zniewolonych, zdeptanych i walczących – niekiedy aż do śmierci - o należną im godność oraz prawidłowo rozumianą wolność. Nikt, bez wyraźnych
i niepodważalnych dowodów, zbudowanych wyłącznie na prawdzie, a nie wątpliwej jakości archiwach komunistycznych służb, nie ma prawa poddawać w wątpliwość słuszności Jego odważnych decyzji, które podejmowane były w niespotykanie trudnych warunkach, ale zawsze z myślą o dobru bliźniego. Nikt też nie ma prawa ośmieszać Jego bezkompromisowości w walce o świętość życia ludzkiego, również tego nienarodzonego.

To, że Jan Paweł II był osobą bliską Radomiowi i Radomianom, poczuliśmy szczególnie 4 czerwca 1991 roku, kiedy to klęczał modląc się w zadumie, przed pomnikiem upamiętniającym ludzi skrzywdzonych w związku z robotniczym protestem roku 1976. Któż z nas nie pamięta także krzepiących, papieskich słów „rzucanych na wiatr” w czasie Mszy Świętej odprawionej na radomskim lotnisku. Wtedy, wśród wielu ważnych myśli, Jan Paweł II zostawił nam także i taką:

Bracia i siostry z Radomia i całej tej ziemi! Budujmy wspólną przyszłość naszej Ojczyzny wedle prawa Bożego, wedle tej odwiecznej Mądrości, która się nie przedawnia w żadnej epoce, wedle Chrystusowej Ewangelii. Budujmy... Raczej: odbudowujmy, bo wiele zostało zrujnowane..., zrujnowane w ludziach,
w ludzkich sumieniach, w obyczajach, w opinii zbiorowej, w środkach przekazu.

Powyższe słowa dzisiaj brzmią równie mocno i powinny być mottem wszystkich stających w obronie systemu społecznego, zbudowanego od wieków na chrześcijańskich wartościach, greckiej filozofii świata i rzymskim prawie. Powinny też skłaniać do refleksji nad sobą i skutkami swoich czynów tych, którzy chcą dzisiaj zbijać kapitał polityczny, społeczny czy moralny, m.in. na swoich miałkich oskarżeniach Papieża – Polaka oraz na propagowaniu populistycznych haseł o wolności
i wartościach pozbawionych odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka, przed którymi On przestrzegał.

Dlatego my, radni VIII kadencji Rady Miejskiej w Radomiu, w kontrze do tej niezrozumiałej akcji, ale przede wszystkim w uznaniu dla zasług Honorowego Obywatela Radomia Jana Pawła II w budowaniu naszej tożsamości narodowej
i duchowej - również na poziomie Małych Ojczyzn, składamy Jego Osobie wyrazy najwyższego uznania, poszanowania i ogromnej wdzięczności za wszystko to, co nam pozostawił. Zobowiązujemy się również do dochowania tradycji zwoływania Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Radomiu, aby podkreślać rangę historyczną tego wydarzenia i uhonorowywać Jego Osobę.

Dziękujemy również wszystkim mieszkańcom Radomia, którzy od zawsze stają w obronie dobrego imienia Jana Pawła II i szczepią Jego przesłanie w życie naszego Miasta, prosząc ich zarazem, aby nie ustawali w swojej dotychczasowej determinacji.

 

OŚWIADCZENIE KLUBU RADNYCH KOALICJI OBYWATELSKIEJ RADY MIEJSKIEJ W RADOMIU DOTYCZĄCE STANOWISKA W SPRAWIE OBRONY DOBREGO IMIENIA ŚW. JANA PAWŁA II

Jan Paweł II jest osobą wybitną i dla nas Polaków ogromnie ważną.

Nie znamy osoby, która kwestionuje wielką rolę Naszego Papieża we współczesnej historii Polski, Europy, Świata.

Jego zasługi w obaleniu komunizmu i odzyskaniu przez Polskę wolności są niepodważalne. W mrocznych czasach stanu wojennego i późniejszych latach 80 XX wieku jego słowa niosły otuchę, wiarę, dawały nadzieję.

Nie rozumiemy tego sporu i go nie pochwalamy. Jako członkowie Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej uważamy, że każdy badacz, historyk czy dziennikarz ma prawo do własnych, nieskrępowanych poszukiwań czy badań. Sam odpowiada za wyniki swojej pracy, która podlega publicznej ocenie. Ale ocena ta musi być merytoryczna! Na tym polega demokracja.

Uważamy też, że nie jest rolą parlamentarzystów czy radnych weryfikowanie i ocenianie poprzez uchwały stanowisk historyków czy dziennikarzy.

Tylko prawda jak głosił Jan Paweł II nas wyzwoli!

Ale prawdy nie uchwala się w samorządach, sejmikach czy parlamencie. Prawda sama się obroni!

Biskup krakowski Damian Muskas powiedział:

„Potrzebny jest też wyraźny sprzeciw wobec wykorzystywania osoby Jana Pawła II, podobnie jak i religii do bieżącej polityki.”

„Nikomu nie jest potrzebna dzisiaj nowa odsłona wojny polski-polskiej.

Sam papież, nie życzyłby sobie, by to on stał się osią, wokół której trwa regularna wojna jego rodaków.”

„Konieczne dziś jest przede wszystkim ostudzenie emocji i krytyczne spojrzenie na materiały źródłowe dostępne we wszystkich archiwach”.

„ Ani trzymanie w dłoni obrazka z wizerunkiem Jana Pawła II, ani wieszanie go na ścianach instytucji publicznych nie odmieni oblicza tej ziemi.

Przyczyni się za to do wielkiej polaryzacji społeczeństwa i rozniecenia nowych konfliktów”.

W oświadczeniu Rzecznika Konferencji Episkopatu Polski z dn. 06.03.2023 r. czytamy m.in.

„Sprawiedliwa ocena decyzji i działań Karola Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych”.

Dlatego sprzeciwiamy się cynicznemu wykorzystywaniu publikacji dotyczących Jana Pawła II do wywołania przez Prawo i Sprawiedliwość wojny religijnej. Do brutalnej walki politycznej.

Sprzeciwiamy się graniu w kolejnej brudnej kampanii wyborczej, tym razem - Papieżem Polakiem.

Przypominamy, że największym osiągnięciem Jana Pawła II jest to że żyjemy dzisiaj w demokracji i w jej ramach każdy ma prawo do wolności wypowiedzi.