Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Cecylia, dziewica i męczennica
Dziś jest: Piątek, 22 listopada 2024

RADOM

Zimowe niebezpieczeństwa

wtorek, 30 grudnia 2014 17:22 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Zimowe niebezpieczeństwa
Magdalena Gliszczyńska

722 pożary, 55 rannych i 13 ofiar. 91 osób podtrutych tlenkiem węgla, 6 ofiar, 232 interwencje strażaków. Zamarzły 4 osoby. Liczba ofiar fajerwerków – jeszcze nieznana. Tak wygląda mazowiecki bilans początku tej zimy*. Przodują Warszawa i Radom. Warto zatem przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa a osoby bezdomne zgłosić pod numer 987 lub straży miejskiej. domu.

 
Czad. Tlenek węgla (CO) powstaje w pomieszczeniach, w których urządzenia grzewcze są wadliwe lub źle użytkowane. Pamiętajmy o czyszczeniu przewodów wentylacyjnych i regularnych przeglądach urządzeń. Zarządcy budynków mają obowiązek sprawdzić instalację wentylacyjną co najmniej raz w roku. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie da się zauważyć ani wyczuć, lecz nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Możemy zamontować czujkę czadu. W tym roku w Radomiu mieliśmy nocne wezwanie, bo zareagowała czujka. Okazało się, że czad ulatniał się z mieszkania obok. Sąsiad uratował życie nastoletniej córce sąsiada. Gdy weszli strażacy, dziewczyna była już nieprzytomna. Przeżyła – mówi nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, komendant mazowieckiej straży pożarnej.
 
W województwie mazowieckim w ciągu ostatnich pięciu lat liczba ofiar spadła z 30 do 3. Działania informacyjne prowadzimy od kilku lat, po statystykach widzimy, że przynoszą one efekty. Ofiar śmiertelnych jest dziesięciokrotnie mniej. Niestety, wciąż się zdarzają - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Wzrosła natomiast liczba wykrywanych podtruć - z 90 do 204 w 2013 r. Identyfikowanie zagrożenia zależy nie tylko od czujek i działań strażaków, ale również od świadomości ratowników medycznych wzywanych na przykład do zasłabnięć czy gwałtownego pogorszenia samopoczucia z niewiadomej przyczyny.
 
Pożary. Tylko w listopadzie i grudniu wybuchły 722 pożary, w których ucierpiało 55 osób a 13 zginęło. Najwięcej w Warszawie – 225. Zginęła 1 osoba, 28 zostało rannych. Najczęściej paliły się pomieszczenia na Ochocie i Pradze Południe. Dużo interwencji odnotowano na Pradze Północ, Mokotowie, w Śródmieściu i Ursusie. Wiele osób poszkodowanych było także w regionie radomskim – 32. Najbardziej tragicznym czasem były święta – 24 i 25 grudnia w nocnych pożarach mieszkań śmierć poniosło 5 osób.
 
Fajerwerki. Środki pirotechniczne mogą być sprzedawane tylko osobom pełnoletnim. Należy je kupować tylko w sklepach posiadających odpowiednie zezwolenia. Niezachowanie środków ostrożności i stworzenie zagrożenia dla innych jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywną. Najczęstszymi obrażeniami są rany dłoni i głowy. Dwa lata temu, podczas sylwestrowej nocy w Warszawie, 5-letnia dziewczynka została trafiona w głowę fragmentem racy. Dziecko zmarło.
 
Pomoc dla bezdomnych. Na terenie województwa funkcjonuje 71 placówek (w tym 26 w Warszawie) z 3419-oma miejscami łącznie (1 543 w Warszawie, 95 w Radomiu, 55 w Ostrołęce, 73 w Płocku, 40 w Siedlcach). Na Mazowszu działa też 25 jadłodajni i punktów żywienia oraz trzy punkty pomocy medycznej. Pełna lista placówek znajduje się na stronie www.mazowieckie.pl pod banerem „Pomoc dla bezdomnych”. Widząc osobę bezdomną, zwłaszcza po zmroku, warto powiadomić o tym służby, dzwoniąc na bezpłatną całodobową infolinię 987 Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego lub do straży miejskiej  – podkreśla wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.
 
Uwaga na kruchy lód. Na wodach płynących (rzekach, strumieniach, potokach) lód nigdy nie jest bezpieczny. Jeżeli będziemy świadkami wypadku należy natychmiast powiadomić służby ratownicze - tel. 112. Pomocy udzielamy z odległości używając długich przedmiotów (nie podajemy ręki). Poruszać się należy na czworaka, czołgając się lub pełzając, unikając przy tym wejścia na cienki lód. Najlepiej korzystać tylko ze sztucznych lodowisk lub ślizgawek przygotowanych przez strażaków (na zamówienie gminy).

 

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA

FAJERWERKI

Nie używaj materiałów pirotechnicznych pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających!
Unikaj zakupu z niepewnego źródła np. na bazarze;
Nie używaj w pomieszczeniach zamkniętych, na tarasach i balkonach – nie odpalaj ich z okien;
Sprawdź, czy wyrób pirotechniczny stoi stabilnie na podłożu;
Nie trzymaj odpalanego wyrobu w ręce;

ZATRUCIA CZADEM

Kontroluj piece grzewcze (kąpielowe i centralnego ogrzewania) zasilane gazem, olejem opałowym lub paliwem stałym;
Sprawdź wentylację mieszkania (przewody dymowe i spalinowe);
Rozszczelniaj okna, jeśli są nowe w celu zapewnienia mikrowentylacji

POŻARY

Utrzymuj instalację gazową i elektryczną w dobrym stanie technicznym;
 Co najmniej raz w roku zrób przegląd techniczny i badanie szczelności instalacji gazowej oraz sprawdć drożność przewodów kominowych;
Nie naprawiaj samowolnie instalacji i urządzeń gazowych, nie podłączaj dodatkowych odbiorników gazu bez uzgodnienia z rozdzielnią;
Nie zostawiaj włączonych urządzeń elektrycznych (w tym lampek choinkowych) i kuchenki gazowej gdy wychodzisz z domu.

Ivetta Biały

Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego