RADOM
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
W najbliższy poniedziałek, 17 kwietnia ruszy kwalifikacja wojskowa na terenie Radomia i powiatu radomskiego. Warto sprawdzić kogo ona obejmuje, bo nawet jeśli ktoś nie dostał wezwania imiennego, to nie zwalnia go to ze spełnienia tego obowiązku.
17 kwietnia ruszy tegoroczna kwalifikacja wojskowa w Radomiu i powiecie radomskim. Przed komisjami lekarskimi w całym kraju muszą stawić się głównie młodzi mężczyźni, którzy urodzili się w 2004 roku. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1999-2003, którym do tej pory nie została określona kategoria zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikacja obejmuje także kobiety, które urodziły się w latach 1999–2004 i mają wykształcenie przydatne w czynnej służbie wojskowej. Chodzi np. o uczennice i studentki szkół medycznych i weterynaryjnych, a także kierunków psychologicznych
Wszystkich czekają podstawowe badania lekarskie oraz rozmowa z przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji. Na podstawie badań i kategorii zdrowia przyznanej przez komisję lekarską, WCR zdecyduje o zakwalifikowaniu danej osoby - mówi rzecznik starosty radomskiego Marcin Genca:
Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywa się również osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą: - dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości; dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej; zdjęcie; dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Osoby wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej. Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.
W celu uzyskania wpisu o przeniesieniu do rezerwy (uregulowaniu stosunku do służby wojskowej) osoby, które stawiły się do kwalifikacji wojskowej mogą po 14 dniach od wydania orzeczenia zgłosić się do właściwego terytorialnie Wojskowego Centrum Rekrutacji. Nie jest to jednak konieczne, gdyż uregulowanie stosunku do służby wojskowej nastąpi z mocy ustawy.
Osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej zostaną uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej - kategoria zdolności "B" nie są przenoszone do rezerwy aż do czasu poddania ich ponownym badaniom lekarskim i ostatecznym zaliczeniu do kategorii zdolności "A", "D" lub "E".
Siedzibą Powiatowej Komisji Lekarskiej Nr 1 jest budynek Starostwa Powiatowego przy ul. Mazowieckiego 7 w Radomiu - sala konferencyjna (p. 228, II piętro). Komisja będzie pracować w dni robocze w godz. 16.00-20.00 (z przerwą od 1 do 5 maja), natomiast kwalifikacja wojskowa kobiet odbędzie się tylko 7 czerwca.
Telefony kontaktowe: 48/ 36-55-801 w. 183, 184.