RADOM
Radomscy strażacy podsumowali sezon grzewczy. Kolejne wyzwania przed nimi
Radomska straż pożarna podsumowała sezon grzewczy 2022/2023. Jak mówi kpt Ewelina Borcuch, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, statystyki są pocieszające, bo liczba zdarzeń związanych z tlenkiem węgla spada.
Sezon grzewczy 2022/2023 rozpoczął się 1 października 2022 roku i zakończył się 31 marca 2023 roku. W okresie radomscy strażacy otrzymali 15 zgłoszeń związanych z tlenkiem węgla, a pięć osób zostało poszkodowanych. Dla porównania w sezonie grzewczym 2021/2022 odnotowano 105 zdarzeń, 29 osób zostało poszkodowanych.
- Myślę, że wynika to z dużej świadomości i dużej liczby kampanii realizowanych w zakresie ostrzegania przed niebezpieczeństwem, jakie stwarza tlenek węgla. Myślę, że świadomość ludzi jest coraz większa, że mają do czynienia z dużym zagrożeniem, jeśli chodzi o tlenek węgla. Warto dbać o swoje bezpieczeństwo i to jest bezcenna wartość - mówi kpt Ewelina Borcuch.
W tym sezonie grzewczym doszło również do 97 pożarów budynków mieszkalnych, w których zostało poszkodowanych 19 osób, a trzy zmarły. Dla porównania w sezonie grzewczym 2021/2022 odnotowano 138 zdarzeń, 5 osób zostało poszkodowanych. Nikt nie zmarł.
- Te pożary to nie tylko zdarzenia wynikające z sezonu grzewczego, bo bardzo częstą przyczyną jest nieostrożność przy posługiwania się otwartym ogniem, w wyniku rozpalania w piecu czy w kominku przy zastosowaniu cieczy łatwopalnej. Ale to też zostawienie garnka na kuchence - dodaje kpt. Ewelina Borcuch.
W czasie sezonu grzewczego dochodzi również do pożarów sadz w przewodach kominowych.
- W poprzednim sezonie grzewczym radomscy strażacy odnotowali interweniowali 75 razy w tych zdarzeniach nikt nie ucierpiał. Natomiast w tym sezonie grzewczym tych zdarzeń było mniej, bo 45. Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego właściciel bądź zarządca obiektu zobowiązany jest do przeprowadzenia co najmniej raz w roku okresowej kontroli, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego przewodów kominowych, dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych - wyjaśnia kpt. Ewelina Borcuch.
Sezon grzewczy dobiegł już końca, ale nie oznacza to, że strażacy mają mniej pracy. Cały czas pojawiają się apele o niewypalanie traw i nieużytków rolnych.
- Okres wiosenny to kolejne wyzwania przed strażakami. W przypadku wypalania trwa od początku roku radomska straż interweniowała 73 razy, natomiast na obszarach leśnych odnotowano tylko cztery zdarzenia. Najwięcej interwencji zanotowano na terenie gminy Jedlińsk i miasta Radomia - mówi kpt. Ewelina Borcuch.
Cała rozmowa do odsłuchania poniżej: