RADOM
XV Festiwal Filozofii im. prof. Leszka Kołakowskiego OKNA
Od 19 do 21 maja 2023 roku odbędzie się XV Festiwal Filozofii im. prof. Leszka Kołakowskiego OKNA. Hasłem przewodnim festiwalu są słowa: Sztuka jest sposobem wybaczania światu jego zła i chaosu i pochodzą z Obecności mitu prof. Leszka Kołakowskiego, rozprawy, którą napisał w 1966 r.
W tym roku „Okna” odbędą się po raz piętnasty. Rozpoczną się wręczeniem nagród zwycięzcom tegorocznej Olimpiady Filozoficznej oraz debatą z ich udziałem, przygotowaną we współpracy z dr Andrzejem F. Ziółkowskim, przedstawicielem Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W planach również spektakle: monodram – monolog Orfeusza na podstawie „Rozmów z diabłem” Leszka Kołakowskiego przygotują uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu, a młodzież z Teatru Poszukiwań działającego w Resursie Obywatelskiej wystawi „Śmiertkę na gruszy” na podstawie prozy Witolda Wandurskiego. Zaproszenie do współtworzenia programu tegorocznych „Okien” przyjął także Teatr Małe Mi, który zaprezentuje spektakl dla najmłodszych pod tytułem „Sokrates w piaskownicy”. Ponadto w programie festiwalu: spacer radomskimi śladami Leszka Kołakowskiego, wystawa oraz warsztaty dla rodzin z dziećmi. - Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2009 r., jeszcze za życia jednego z najwybitniejszych filozofów drugiej połowy XX w. Został zaś zainicjowany, aby propagować filozofię w mieście, w którym Profesor się urodził i do którego czuł zawsze wielki sentyment, oraz aby upamiętnić Jego osobę - opowiada Justyna Dąbrowska z Resursy Obywatelskiej:
Program festiwalu:
19 maja:
godz. 12:00
– wręczenie Nagród im. Prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia Laureatom XXXV Olimpiady Filozoficznej
– debata z udziałem dr Andrzeja F. Ziółkowskiego (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne) oraz Laureatów Olimpiady
– spektakl „Apologia Orfeusza, śpiewaka i błazna, rodem z Tracji, syna królewskiego” (na podstawie „Rozmów z diabłem” Leszka Kołakowskiego) przygotowany przez Grupę Teatralną z II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, reż. Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska.
godz. 17:00
– „Ogólna teoria nie-uprawiania ogrodu” Leszka Kołakowskiego z grafikami Andrzeja Mariana Bartczaka: wystawa – prezentacja „książki obiektu” sygnowanej przez jej autorów i wydanej w liczbie zaledwie 99 egzemplarzy. W Resursie Obywatelskiej znajduje się ten z numerem 20. Prezentacji wyjątkowego dzieła będą towarzyszyć: pokaz szkiców A. M. Bartczaka do „książki obiektu” oraz nagrania tekstu Leszka Kołakowskiego.
godz. 18:00
– spektakl Teatru Poszukiwań „Śmiertka na gruszy” na podstawie tekstu Witolda Wandurskiego, reż. Katarzyna Sasal
20 maja:
godz. 16:00
– projekcja filmów animowanych zrealizowanych na podstawie „13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Leszka Kołakowskiego: O największej kłótni, O największym wstydzie, O zabawkach dla dzieci oraz Jak bóg Maior utracił tron (TV Studio Filmów Animowanych z Poznania)
godz. 17:30
– spacer po Radomiu śladami Leszka Kołakowskiego połączony m.in. z działaniami teatralnymi i performatywnymi w wykonaniu aktorów Teatrów Resursa i Poszukiwań (trasa: Muzeum im. Jacka Malczewskiego – pomnik-ławeczka Leszka Kołakowskiego – kamienica przy ul. Niedziałkowskiego 26 – Resursa Obywatelska)
21 maja:
godz. 11:00
– spektakl dla dzieci „Sokrates w piaskownicy” Teatru Małe Mi oraz warsztaty rodzinne.
Wstęp bezpłatny, z wyjątkiem spektakli „Śmiertka na gruszy” oraz „Sokrates w piaskownicy” (bilety w cenie 10 zł). Wydarzenia, z wyjątkiem sobotniego spaceru, odbędą się w Resursie Obywatelskiej.