RADOM
Warsztaty Polski Wschodniej w Radomiu
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej są już dostępne, a realizacja programu nabiera tempa - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchamia kolejne konkursy o dofinansowanie unijne. W spotkaniu z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego i przedsiębiorcami spotkali się dziś w Radomiu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kolejne pieniądze na kluczowe inwestycje w przyspieszenie tempa rozwoju makroregionu. Nowością w tej edycji jest objęcie programem także części województwa mazowieckiego – z wyłączeniem Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.
- Program Polski Wschodniej po raz pierwszy w tej trzeciej już perspektywie finansowej swoim wsparciem obejmuje terytorialnie część woj. mazowieckiego, część regionalną - bez Warszawy i dziewięciu otaczających stolicę powiatów. Do zagospodarowania i do zainwestowania mamy 2 mld 600 mln euro. Największa pula pieniędzy - 1 mld 300 mln euro - trafi do samorządów i będzie inwestowana w potrzebne nam działania, działania, które będą rozwijać nie tylko gospodarczo ten region, ale również infrastrukturalnie. Bo to drogi, bo to zakup transportu publicznego, kolej, to też działania przybliżające nas do neutralności klimatycznej - wylicza wiceminister:
- To oczywiście wsparcie dla przedsiębiorców działających w tym obszarze i pięciu województw, które do tej pory w dwóch poprzednich perspektywach otrzymywały wsparcie w ramach specjalnie dedykowanego programu Polski Wschodniej. W tej perspektywie dołącza również część woj. mazowieckiego - mówi.
Obecnie trwają nabory w konkursach: Platformy startowe dla nowych pomysłów – wybór ośrodków innowacji jako animatorów Platform startowych, Wzornictwo w MŚP oraz Infrastruktura drogowa.
- Po raz pierwszy z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej skorzystają także beneficjenci z Mazowsza Regionalnego. Mówimy tu o niemałej kwocie, bo ponad 400 mln euro, które zasilą kluczowe inwestycje. To wynik wieloletnich starań władz Mazowsza, aby unijna statystyka uwzględniała zróżnicowanie naszego województwa. Jestem przekonany, że efekty wywalczonego przez samorząd województwa podziału statystycznego, przy wykorzystaniu środków z programu dla Polski Wschodniej, staną się dodatkowym impulsem dla rozwoju takich ośrodków jak Radom, Płock, Ostrołęka, Ciechanów, Siedlce czy Żyrardów - mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski:
To, ile pieniędzy trafi do woj. mazowieckiego zależy od aktywności przedsiębiorców i jednostek samorządu terytorialnego. - Zależy nam na tym, aby wszystkie regiony rozwijały się w sposób równomierny i zrównoważony - tłumaczy wiceminister.
O pieniądze będzie aplikował m.in. wójt gm. Głowaczów Hubert Czubaj:
W kolejnych tygodniach ruszą kolejne nabory. Harmonogram naborów projektów dostępny jest na www.fepw.gov.pl/#Nabory wniosków.