RADOM
Zwiedzaj Radom z przewodnikiem!
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Radomskiej zaprasza na cykl wakacyjnych wycieczek po Radomiu „Zwiedzaj Radom z przewodnikiem”. W soboty o godz. 11.00 i w niedziele o godz. 16.00 – turyści indywidualni, małe grupy i mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wędrówce po najważniejszych punktach naszego miasta.
Rusza cykl wakacyjnych wycieczek po Radomiu „Zwiedzaj Radom z przewodnikiem”. W soboty o godz. 11.00 i w niedziele o godz. 16.00 – turyści indywidualni, małe grupy i mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wędrówce po najważniejszych punktach naszego miasta-mówi Alan Pieńkowski z LOT Ziemi Radomskiej. Liczba miejsc w każdej wycieczce jest ograniczona, dlatego do udziału uprawnia dokonana wcześniej rezerwacja pod adresem kontakt@lotzr.pl (w treści maila należy podać imię i nazwisko uczestnika, nr telefonu oraz wybrany termin)-podkreśla Magdalena Krajewska z LOK Ziemi Radomskiej:
Tematy spacerów to: „Radomskie kamienice i pałacyki – architektura, historia i ciekawostki”, „Radom w „pigule”!”, „Poszukiwanie radomskich skarbów” (spacer przyjazny rodzinom) oraz „Radom wielokulturowy”.
W najbliższą sobotę, 8 lipca 2023 roku szlakiem radomskich kamienic i pałacyków uczestników wycieczki oprowadzi Paweł Puton.
Harmonogram najbliższych spacerów:
8 lipca, godz. 11.00: „Radomskie kamienice i pałacyki – architektura, historia i ciekawostki”;
16 lipca, godz. 16.00: „Poszukiwanie radomskich skarbów”;
22 lipca, godz. 11:00: „Radom w „pigule”!”
23 lipca, godz. 16.00: „Radom wielokulturowy”.
Radomskie kamienice i pałacyki – architektura, historia i ciekawostki
W XIX wieku Radom rozwijał się żywiołowo jako miasto wojewódzkie i gubernialne, oraz ośrodek przemysłowy. W nowej śródmiejskiej dzielnicy obok klasycystycznego gmachu Komisji Województwa Sandomierskiego powstały eleganckie mieszczańskie kamienice i reprezentacyjne pałace przemysłowców. Obecnie Radom słynie z bogactwa zachowanego detalu architektonicznego, zwłaszcza misternie zdobionych żeliwnych balkonów. Na trasie wycieczki spotkamy dzieła takich mistrzów, jak Antoni Corazzi, Józef Pius Dziekoński, Stefan Szyller, Adolf Szyszko-Bohusz.
Istnieje możliwość zapewnienia asystenta osoby o specjalnych potrzebach, jednak należy o tym poinformować maksymalnie 24 godziny przed wycieczką.
Zadanie jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.