RADOM
Kandydaci na podoficerów szkolili się w siodle!
Doskonała mobilność w trudnym terenie, szybkość przemieszczania, możliwość transportu dodatkowego wyposażenia, duży zasięg działania, głębokość obserwacji oraz błyskawiczna reakcja na zagrożenie – to zalety jeździectwa, które zadecydowały o zorganizowaniu szkolenia z jazdy konnej dla uczestników trwającego w 6MBOT Kursu Podoficerskiego Sonda.
Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach Kursu Podoficerskiego „SONDA" w stadninie konnej „Carino" w Gulinie zgłębiali tajniki jeździectwa konnego. Podczas wykładów terytorialsi zapoznawali się z teorią jazdy konnej, wyposażeniem indywidualnym jeźdźca i sprzętem jeździeckim, a także podstawową pielęgnacją konia i opieką weterynaryjną. W części praktycznej realizowanej na torze jeździeckim, pod okiem kadry jeździeckiej przyszli podoficerowie poznawali oraz doskonalili postawy ujeżdżania, przygotowując pododdział konny do przemieszczania w terenie.
- Od żołnierzy wymaga się posiadania wiedzy, sprawności oraz kompetencji w wielu dziedzinach. Bardzo się cieszę, że dzięki uprzejmości stadniny koni "Carino", terytorialsi z 6MBOT mogli poznać podstawy jeździectwa. Być może u któregoś z uczestników szkolenia stanie się to pasją, zwłaszcza że wśród żołnierzy zajęcia z jeździectwa spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem - mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Witold Bubak.
„Sonda" to kurs podoficerski skierowany wyłącznie do żołnierzy-ochotników Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dopełnieniem całej struktury szkoleniowej WOT, wpisanym między funkcjonujące już szkolenia szeregowych.
Prowadzony przez brygady OT kurs trwa kilka miesięcy, a swoim zakresem obejmuje zarówno zajęcia praktyczne jak i teoretyczne.