RADOM
II LO im. Marii Konopnickiej ma 120 lat
Były wspomnienia i uściski po latach - II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu obchodzi jubileusz 120-lecia istnienia. Na uroczystej gali w Zespole Szkół Muzycznych spotkali się dziś dyrekcja, uczniowie, ale przede wszystkim absolwenci. Sala wypełniła się po brzegi. Wśród gości byli m.in. księża, wykładowcy akademiccy czy lekarze.
Obchody jubileuszu II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu rozpoczęła Msza św. w intencji byłych i obecnych uczniów i pracowników szkoły w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Potem uczestnicy z pocztem sztandarowym przeszli ulicami miasta do szkoły muzycznej, w której odbyła sie uroczysta gala. Wsród gości znalazły się panie: Jadwiga, Maria i Barbara, które do egzaminu dojrzałości przystąpiły w 1966 roku:
Jubileusz poprzedzony był szeregiem imprez okolicznościowych, których celem była popularyzacja wiedzy o historii i tradycjach szkoły oraz patronce i jej twórczości. To też okazja, by przypomnieć znanych absolwentów. Jednym z nich był prof. Leszek Kołakowski. Szkołę ukończyła również była Prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz czy Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska - mówi dyr. liceum Dariusz Żytnicki:
II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu to szkoła z tradycjami, która może się poszczycić znakomitymi absolwentami i różnymi formami aktywności. Liceum zajmuje bardzo dobre miejsce wśród radomskich szkół średnich:
II Liceum Ogólnokształcącego imienia Marii Konopnickiej w Radomiu zostało założone w 1902 roku przez Józefę Julię Waręską, która uzyskawszy zgodę od władz carskich otworzyła w Radomiu przy ul. Górki Lubelskie 13 – Prywatną Czteroklasową Szkołę Żeńską z programem progimnazjum rządowego. Przez lata szkoła nosiła różną nazwę: ośmioklasowa Szkoła Handlowa Żeńska w Radomiu czy gimnazjum Filologiczne Żeńskie im. Marii Konopnickiej.
W listopadzie 1966 roku szkoła otrzymała nowy budynek przy ulicy Kusocińskiego 8 i tu mieści się do dziś.
Obecnie do II LO uczęszcza ok. 750 uczniów.