Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Wybieramy posłów i senatorów

niedziela, 15 października 2023 07:55 / Autor: Monika Nowakowska
Wybieramy posłów i senatorów
foto: archiwum
Monika Nowakowska

Rozpoczęły się wybory parlamentarne 2023. W lokalu wyborczym otrzymamy trzy karty do głosowania - jedną w wyborach do Sejmu, drugą - do Senatu, a trzecią - referendalną. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21.00.

W Radomiu będzie czynnych 115 lokali wyborczych. W mieście zmieniły się siedziby pięciu obwodowych komisji wyborczych.

Lokal wyborczy, który poprzednio mieścił się w siedzibie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Tarnobrzeskiej, został przeniesiony do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 przy ul. Energetyków 10.

Osoby, które ostatnio głosowały w Publicznej Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Wierzbickiej 89/93, teraz będą głosować w drugim budynku szkoły, przy ul. Wierzbickiej 81/83.

Jedna z dwóch obwodowych komisji wyborczych (komisja nr 77), które poprzednio mieściły się na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Radomskiego przy ul. hm kpt Stasieckiego 54 została przeniesiona do Przedszkola Publicznego nr 12 przy ul. Kujawskiej.

Komisja, która wcześniej pracowała w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Pośredniej 29, tym razem będzie miała swoją siedzibę w Świetlicy Kocur przy ul. Wośnickiej 32 A.

Z kolei lokal wyborczy, który mieścił się w Domu Studenta nr 2 „Walet” przy ul. Akademickiej 3 został przeniesiony do Domu Studenckiego nr 5 „Bliźniak” przy ul. Akademickiej 5.

We wszystkich 115 obwodowych komisjach wyborczych w Radomiu będą pracowały 1073 osoby.

Jeśli jesteś w spisie wyborców, to w lokalu wyborczym otrzymasz trzy karty do głosowania. Każda powinna być opieczętowana pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej. Dodatkowo, karta do Sejmu i karta do Senatu powinna mieć wydrukowany odcisk Okręgowej Komisji Wyborczej, a karta do referendum - które odbywa się w tym samym dniu, co wybory - wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej.

Na pierwszych dwóch kartach – z listą kandydatów do Sejmu oraz z listą kandydatów do Senatu - możemy oddać tylko po jednym głosie, stawiając znak "X" przy nazwisku jednego kandydata na posła i jednego kandydata na senatora. Jeśli postawisz znak "X" na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale, twój głos będzie nieważny.

Jeśli nie chcesz brać udział w referendum, poinformuj komisję o tym zanim odbierzesz karty i poproś, by członek komisji odnotował to przy swoim nazwisku. Jeśli się nie zgodzi, poinformuj, że zrobisz to sam, a jeśli i to nie pomoże, masz prawo wezwać przewodniczącego komisji i poinformować go o tym, co się stało.

Do lokalu wyborczego trzeba się udać z dokumentem ze zdjęciem. Może to być zarówno paszport, jak i dowód osobisty.

W okręgu wyborczym nr 17, który obejmuje Radom i powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki i zwoleński wybieramy dziewięciu posłów i jednego senatora.

W okręgu tym do Sejmu kandyduje 130 osób z ośmiu komitetów wyborczych.

Jeśli chodzi o wybory do Senatu to dawne województwo radomskie jest podzielone na dwa okręgi: nr 49 z powiatami: białobrzeskim, grójeckim i przysuskim, gdzie startuje trzech kandydatów, oraz okręg nr 50 z Radomiem i powiatami: radomskim, szydłowieckim, lipskim, zwoleńskim, gdzie o mandat senatora ubiega się pięcioro kandydatów. W obu okręgach wybieramy po jednym senatorze.