Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Milion złotych na zdrowie i pomoc społeczną

czwartek, 22 stycznia 2015 12:48 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto; UM Radom
Magdalena Gliszczyńska

Blisko milion złotych trafi do organizacji pozarządowych, które realizują zadania publiczne z zakresu zdrowia i pomocy społecznej. Władze miasta rozstrzygnęły właśnie siedem konkursów, które umożliwią przekazanie potężnych dotacji na ten cel. Dzięki środkom z budżetu miasta wsparcte zostanie prowadzenie specjalistycznej poradni rodzinnej,  prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci, telefonu zaufania, punktu informacyjno-konsultacyjnego dla osób uzależnionych i ich rodzin, prowadzenie klubu abstynenckiego i programu „pedagog ulicy”, jak też działania na rzecz osób starszych.

- Dotację otrzymały wszystkie organizacje, które w odpowiedzi na ogłoszone konkursy złożyły prawidłowe pod względem formalnym i merytorycznym oferty realizacji zadania publicznego. – Kwalifikując oferty, odrzuciliśmy tylko te, których nie mogliśmy przyjąć ze względu na niespełnienie wymogów formalnych lub merytorycznych. Naszą intencją jest docenienie zaangażowania organizacji pozarządowych  w działalność na rzecz społeczności lokalnej  - informuje wiceprezydent Anna Białkowska, odpowiedzialna za resort zdrowia oraz politykę społeczną.
Spora część dofinansowywanych przez budżet miasta  działań to szeroko rozumiane przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym w zakresie realizacji gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
- Mieszczą się tu takie różnorodne przedsięwzięcia, jak prowadzenie specjalistycznej poradni rodzinnej,  prowadzenie świetlic socjoterapeutycznych i środowiskowych dla dzieci, telefonu zaufania, punktu informacyjno-konsultacyjnego dla osób uzależnionych i ich rodzin, prowadzenie klubu abstynenckiego i programu „pedagog ulicy” – wyjaśnia wiceprezydent Anna Białkowska. - Aż jedenaście organizacji realizować będzie szkolne i pozaszkolne programy profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży, ale – niestety - brak jest chętnych do realizacji programu korekcyjnego dla młodzieży upijającej się – stwierdza wiceprezydent Białkowska.
Dotacja gminna pozwoli na prowadzenie edukacji publicznej w zakresie problematyki alkoholowej oraz działań edukacyjnych skierowanych do kierowców i kandydatów na kierowców, a także programu dla dorosłych dzieci alkoholików.
Spore środki - blisko 80 tysięcy złotych,  miasto przeznacza także na profilaktykę narkomanii. Działania te obejmą edukację w szkołach oraz pozaszkolne programy profilaktyczne adresowane do dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniem od narkotyków oraz ich rodzin.
- 85 tysięcy złotych rozdysponowaliśmy między 11 organizacji, które podjęły się tak istotnego tematu, jak działania na rzecz osób starszych - przeciwdziałanie osamotnieniu i zagrożeniu marginalizacją społeczną – informuje wiceprezydent Anna Białkowska. Poważne wsparcie, sięgające 185 tysięcy złotych,  kierujemy na działalność hospicyjną – dodaje.
Ostatni z rozstrzygniętych w tej puli konkursów dotyczył przedsięwzięć mających na celu promocję zdrowia, na które miasto przeznacza 23 tysiące zł.