RADOM
Budżet Obywatelski na półmetku
Choć wiele projektów zgłaszanych do ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego jeszcze jest w trakcie realizacji, to już od kilkunastu dni można zgłaszać pomysły na przyszłoroczne zadania. Do dyspozycji jest niemała suma prawie 5 milionów zł.
- Urząd Miejski otrzymuje pierwsze zgłoszenia. Radomianie bardzo zainteresowani są powstawaniem kolejnych miejsc zielonych, a więc m.in. parków – mówi Paweł Dycht z Urzędu Miejskiego. - Są także projekty związane z drobną infrastrukturą, czy rozwiązania dotyczące funkcjinowania osiedli mieszkaniowych - dodaje.
Projekty zgłaszane w tym roku mają limit - 600 tys zł. Można za tę kwotę zrealizować wiele – np. wybudować plac zabaw, zainstalować stojaki rowerowe na osiedlu czy oświetlenie na wybranej ulicy.
Płock, Zielona Góra, Łodź, Lublin czy Sopot. Między innymi te miasta łączy jedno - budżet obywatelski. Na czele jest Radom, miasto, które stało się jednym z prekursorów brazylijskich rozwiązań od niedawna z powodzeniem działających niemal w całej Polsce. Były prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak zachęca do składania kolejnych propozycji.
Mimo, że to już czwarta edycja budżetu obywatelskiego, radomianie wciąż mają kłopot – na co wydac te pieniadze. Zapytaliśmy , co mieszkańcy miasta chcieliby poprawić:
Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.
Urząd Miejski zapewnia, że pomysły może zgłaszać dosłownie każdy.
Na składanie wniosków są jeszcze dwa tygodnie, można to zrobić przez internet I w urzędzie miejskim.
W ubieglym roku było było łącznie 89 projektów, które miały znaczenie dla społeczności lokalnej, co udowodniło głosowanie trwające kilka tygodni. 15 z nich, w tym astrobaza będzie realizowana w obecnym roku budżetowym.