Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Franciszka Ksawera Cabrini, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Niedziela, 22 grudnia 2024

RADOM

Pamięci bohaterów Powstania Styczniowego

środa, 31 stycznia 2024 13:40 / Autor: Elżbieta Warchoł
Pamięci bohaterów Powstania Styczniowego
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Obchody 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego odbędą się w piątek, 2 lutego 2024 roku w Radomiu. Organizatorem uroczystości jest społeczność II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu. 

Będzie Msza święta w katedrze w intencji uczestników Powstania Styczniowego, marsz i rekonstrukcja wydarzeń. 2 lutego 2024 roku w Radomiu odbędą się obchody 161 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości rozpocznie o godz. 12 Msza św. w katedrze, której będzie przewodniczył bp Piotr Turzyński, po liturgii uczestnicy marszu przejdą z towarzyszeniem orkiestry wojskowej Garnizonu Warszawa przez Park im. T. Kościuszki ulicą Żeromskiego do kościoła oo. bernardynów, gdzie zostaną złożone kwiaty na sarkofagu płk. D. Czachowskiego. Następnie marsz przejdzie przed Mauzoleum płk. D. Czachowskiego na pl. 72 Pułku Piechoty, gdzie zostanie odczytany fragment Manifestu Rządu Narodowego i złożone zostaną kwiaty. Na zakończenie uczestnicy marszu przejdą na ul. Warszawską przed Krzyż straceń. Tam zostaną złożone kwiaty, odegrany hymn państwowy oraz odegrana scenka w wykonaniu uczniów II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu.  

Od wielu lat to właśnie społeczność II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu jest organizatorem uroczystości związanych z Powstaniem Styczniowym. To nie przypadek. Budynek szkoły stoi w miejscu dawnych koszar wojskowych, w miejscu gdzie byli rozstrzeliwani i grzebani powstańcy, co potwierdziły badania archeologiczne.     

Dariusz Żytnicki dyrektor II LO im. Marii Konopnickiej:

Krzyż straceń przy ulicy Warszawskiej został postawiony w miejscu, w którym rozstrzeliwano powstańców. Po latach ustalono nazwiska 29 osób, wśród nich płk. Zygmunta Chmieleńskiego, dowódcy powstańców, którzy zostali rozstrzelani w tym miejscu oaz na terenie II LO im. M. Konopnickiej przy ul.Kusocińskiego. W 1916 roku ustawiono w tym miejscu drewniany krzyż, który w 1933 roku zastąpiono żelaznym krzyżem. W 2017 roku, dzięki społecznej zbiórce i zaangażowaniu społeczności II LO i władz Radomia krzyż doczekał się konserwacji.